Subiect "Indice corectie" Deschis de Ada la data: 01/28/2020 8:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Indice corectie
Scris de: Ada la data: 01/28/2020 8:18am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am iesit in 2009 la pensie invaliditate gr. 3,fara indice de corectie. In 2014 la trecerea la pensie limita de varsta nu s a luat in considerare indicele de corectie. A fost corect?
Re: Indice corectie
Scris de: la pensie la data: 01/28/2020 8:47am
Atat in anul 2009 cat si in anul 2014 conform prevederilor legale din legislatia pensiilor nu trebuia sa vi se acorde indicele de corectie.
Re: Indice corectie
Scris de: GicaH la data: 01/28/2020 12:15pm
la pensie :
Atat in anul 2009 cat si in anul 2014 conform prevederilor legale din legislatia pensiilor nu trebuia sa vi se acorde indicele de corectie.


Dar CCRa dat o decizie... Cine o aplica?
Re: Indice corectie
Scris de: la pensie la data: 01/28/2020 1:23pm
Nu ati mentionat cand a dat decizia CCR.
Decizia CCR a fost data in sedinta din 31 octombrie 2019 si doamna a trecut de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta in 2014.
Asteptam ca in urma acestei decizii sa fie emisa o reglementare legislativa (de catre cine are dreptul sa o elaboreze) in care sa se precizeze de la ce data se aplica reglementarea data de CCR, ce pensii vor fi recalculate si in ce perioada de timp se vor face recalcularile.
Insa constatam ca aceasta reglementare intarzie.
Re: Indice corectie
Scris de: GicaH la data: 01/29/2020 10:36am
la pensie :
Nu ati mentionat cand a dat decizia CCR.
Decizia CCR a fost data in sedinta din 31 octombrie 2019 si doamna a trecut de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta in 2014.
Asteptam ca in urma acestei decizii sa fie emisa o reglementare legislativa (de catre cine are dreptul sa o elaboreze) in care sa se precizeze de la ce data se aplica reglementarea data de CCR, ce pensii vor fi recalculate si in ce perioada de timp se vor face recalcularile.
Insa constatam ca aceasta reglementare intarzie.


Guvernul, în speță ministrul muncii are alte probleme, sa demită liftieri, sa facă anticipate, nici decum sa guverneze... Cred ca nu și-au citit fisa postului, încă....
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1