Subiect "Stagiu cotizare" Deschis de cristian t. la data: 01/28/2020 4:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu cotizare
Scris de: cristian t. la data: 01/28/2020 4:33pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Concediile medicale se scad din stagiul de cotizare? Exista parerea ca dupa 2005,concediile medicale se scad din stagiul de cotizare.
Re: Stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 01/29/2020 8:05am
Concediile pentru incapacitate temporara de munca (medicale) luate inainte de 01 ianuarie 2005 sunt asimilate cu stagiu de cotizare indiferent de cauza.
Concediile pentru incapacitate temporara de munca (medicale) luate dupa data de 01 ianuarie 2005 sunt asimilate cu stagiu de cotizare numai daca se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale.
Re: Stagiu cotizare
Scris de: GicaH la data: 01/29/2020 10:32am
la pensie :
Concediile pentru incapacitate temporara de munca (medicale) luate inainte de 01 ianuarie 2005 sunt asimilate cu stagiu de cotizare indiferent de cauza.
Concediile pentru incapacitate temporara de munca (medicale) luate dupa data de 01 ianuarie 2005 sunt asimilate cu stagiu de cotizare numai daca se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale.


Din experienta, cazul meu am constatat ca se considera stagiu de cotizare cu valoarea indemnizatiei primite...
Re: lămurire cu grupa a doua
Scris de: Doina Colgiu la data: 02/01/2020 12:23am
Gen:feminin
Data nasterii:16.02.1963
Stagiul de cotizare:33
Alte date:grupa a 2a începând cu 1980 15 ani jumatate
Intrebare:Va rog să îmi spuneți dacă beneficiez de prevederile legii,in care se acordă 4 luni/an pentru anii munciți în grupa a2a.Mentionez că anii in care am avut grupa a doua au fost începând cu 1980-1999.Cand as putea ieși la pensie?
Re: Stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 02/01/2020 3:08am
Regretam ca din tot dialogul cu dumneavoastra avut anterior nu ati inteles acest lucru.
Dv beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar pentru stagiul de 15 ani lucrat in grupa II de munca de 3 luni pe an, adica in total 3 ani si 9 luni si mai beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 luni pe an, adica in total 5 ani.
Posibilitatile de pensionare ale dv sunt cele comunicate anterior adica :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare in data de 16 iulie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 1 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in gr II beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 9 luni (3 luni pe an) care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 36 ani si 9 luni.
Conform modificarilor aduse de legea 215/2019 legii pensiilor pentru stagiul de 15 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani (4 luni pe an) si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 5 luni adica in data de 16 iulie 2020.
Re: Stagiu cotizarea
Scris de: Doina Colgiu la data: 02/01/2020 7:26am
Gen:
Data nasterii:16.02.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:îmi cer scuze că v.am întrebat din nou dar tocmai ce am discutat cu cineva care mi a zis că a vorbit la casa de pensii și i s.a spus că doar cei care au avut grupa după 2001 beneficiază de legea aceasta cu 4 luni la an.De asta am întrebat din nou precizandu.va când am lucrat in Gr a doua.Imi cer scuze.Deja am inceput sa îmicer adeverințele necesare.Multumesc.
Re: Stagiu cotizare
Scris de: GicaH la data: 02/02/2020 2:28am
Doina Colgiu :
Gen:
Data nasterii:16.02.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:îmi cer scuze că v.am întrebat din nou dar tocmai ce am discutat cu cineva care mi a zis că a vorbit la casa de pensii și i s.a spus că doar cei care au avut grupa după 2001 beneficiază de legea aceasta cu 4 luni la an.De asta am întrebat din nou precizandu.va când am lucrat in Gr a doua.Imi cer scuze.Deja am inceput sa îmicer adeverințele necesare.Multumesc.


Reducerea este de 4 luni/an întreg lucrati și înainte de 01.04.2001(gr. a doua) si dupa aceasta data (condiții deosebite) cumulate, dar Stagiul suplimentar de 4 luni/an intreg lucrat se adaugă doar pentru condiții deosebite (după 01.04.2001).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1