Subiect "pensia suplimentara" Deschis de Antal Maria la data: 06/23/2008 12:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia suplimentara
Scris de: Antal Maria la data: 06/23/2008 12:54am
Gen: F
Data nasterii: 13.09.1951
Stagiul de cotizare: 31 ani 9 luni
Alte date:
Intrebare: Procentul pentru pensia suplimentara este inclus sau nu in punctajul de pe DECIZIA de pensie calculata de Casa de pensii ?
Va multumesc
Re: pensia suplimentara
Scris de: lapensie la data: 06/23/2008 2:05am
Punctajul pentru pensia suplimentara este cuprins in punctajul calculat prin decizie de pensionare de catre Casa de Pensii. El este calculat si dat separat intr-un tabel si pe care il veti gasi in decizie daca o cititi cu atentie.
Re: pensia suplimentara
Scris de: Antal Maria la data: 06/23/2008 9:14am
Gen: F
Data nasterii: 13.09.1951
Stagiul de cotizare: 31ani 9 luni
Alte date:
Intrebare: Va multumesc foarte mult pentru informatie si pentru raspuns. Decizia am citit-o de mai multe ori cu atentie, dar nu gasesc tabelul cu calculatia ptr pensia suplimentara. Eu am calculat pensia mea cu ajutorul programului D-voastra, ca urmare am constatat o diferenta de 0.0601 la punctajul de pensie, care inseamna cu 34 lei mai putin in fiecare luna. Salariile l-am introdus din cartea de munca + sporurile de vechime conf Art.164. Nu stiu care este cauza acestei diferente ?
Cu stima
Re: pensia suplimentara
Scris de: la pensie la data: 06/23/2008 3:40pm
Pentru a face o asemenea analiza sunt nevoie mai multe informatii pe care dv nu le furnizati iar in lipsa lor putem face numai presupuneri. Si anume:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in iulie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 8 luni pe care il indepliniti. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru. Deci daca ati iesit la pensie in ianuarie 2008 aceasta putea fi anticipata partiala sau prin reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiul in grupe de munca sau ambele. Daca pensia este anticipata partiala atunci pensia este redusa cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare.
Analiza diferentei constatate de dv (cca 4 %) numai dv o puteti analiza daca inpreuna cu decizia de pensionare ati primit un Buletin de calcul si verificati corectitudinea datelor introduse in calcul.Tot in buletinul de calcul gasiti si tabelul cu punctajul pentru pensia suplimentara.
Re: pensia suplimentara
Scris de: Antal Maria la data: 06/24/2008 5:53am
Gen: F
Data nasterii: 13.09.1951.
Stagiul de cotizare: 31 ani 9 luni
Alte date:
Intrebare: Mii de multumiri pentru informatie !
Este vorba despre pensia anticipata partiala, totul este in ordine in legatura cu procentul de penalizare. Numai aceasta diferenta ma nelinisteste, care apare la calculul punctajului de pensie. Buletinul de calcul, dupa care as putea verifica corectitudinea calculatiei mele nu l-am primit. Intrebarea mea este: daca am dreptul sa-l cer ?
(mentionez ca desi stagiul meu de cotizare a fost incheiat la data de 19.12.2007., am lucrat pina in ziua de azi, contractul meu de munca va fi desfacut incepand cu data de 25.06.2008, deci plata pensiei voi primi de la aceasta data. Asa stiu ca cei 6 luni lucrati vor fi calculati in pensie la varsta standard de pensionare )
Cu stima si multumire
calcularea pensiei
Scris de: raicu mariana la data: 12/02/2008 10:24am
Gen:
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:23ani si4luni
Alte date:numar puncte realizate 18.71954
Intrebare:va rog frumos sa-mi spune-ti cat este valoarea pensiei mele . va multumesc
Re: pensia suplimentara
Scris de: la pensie la data: 12/02/2008 12:40pm
Nu stim ce fel de pensie aveti.
Presupunand ca aveti pensie de invaliditate punctual mediu este probabil 0,80227 iar valoarea pensiei 560 lei.
Daca doriti un raspuns exact dati-ne date exacte si eventual cele continute in decizia de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1