Subiect "pensie limita de virsta" Deschis de Citea Vasile la data: 02/26/2020 5:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de virsta
Scris de: Citea Vasile la data: 02/26/2020 5:41am
Gen:masculin
Data nasterii:22.12.1958
Stagiul de cotizare:27 ani 7 luni si 17 zile din care 14 ani 2 luni si 20 zile in grupa a II-a de munca cu 100%.
Alte date:perioade asimilate:1 an 3 luni si 14 zile
Intrebare:Cind pot iesi la pensie?
Re: pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 02/26/2020 7:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 decembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat si realizati stagiul total de cotizare de 32 ani si 5 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 13 ani lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea a varstei de pensionare deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani iar dv va lipsesc 2 ani si 7 luni.
Nu puteti beneficia nici de pensie anticipata partiala deoarece si aceasta este conditionata de realizarea stagiului complet de cotizare de 35 ani.
Re: pensie limita de virsta
Scris de: Citea Vasile la data: 02/27/2020 3:42am
Gen:masculin
Data nasterii:22.12.1958
Stagiul de cotizare:27 ani 7 luni si 17 zile din care
14 ani2luni si 2o zile in grupa a II-a de munca cu 100%
-mai am 4 ani lucrati in Italia pentru care am depus hirtii odata cu dosarul de pensie,perioada pentru care cei de la casa de Pensii au spus ca vin foarte greu confirmarile din Italia,confirmari care dureaza si peste 1/2 an.
Alte date:perioade asimilate:1an 3 luni si 14 zile

Intrebare:Aceasta perioada lucrata in strainatate se ia in calcul ca vechime in munca,acum cind va veni confirmarea pentru perioada lucrata in Italia sau doar la 67 ani cind este varsta de pensionare in Italia pentru barbati?
Cu aceasta perioada lucrata in Italia pot sa-mi completez acum stagiul de cotizare necesar de 35 ani,(eu avand in prezent numai 27 ani 7 luni si 17 zile sau trebuie sa astept pana implinesc 67 ani?(in acest caz trebuind ca la 65 ani sa-mi deschid dreptul doar la o pensie la varsta standard de pensionare si stagiul minim de pensionare de 15 ani)?
Re: pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 02/27/2020 4:44am
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 decembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat si cu stagiul de cotizare in Italia si realizati stagiul total de cotizare de 36 ani si 5 luni.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si 8 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Faptul ca dureaza mult pana vine confirmarea stagiului cotizat in Italia conteaza mai putin pentruca pensia vi se acorda de la data depunerii dosarului de pensionare si cand incepeti sa primiti pensia veti primi si drepturile din urma incepand cu data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1