Subiect "CIND AI DUBLA CETATENIE" Deschis de GHERASIM MARIANA la data: 06/23/2008 5:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CIND AI DUBLA CETATENIE
Scris de: GHERASIM MARIANA la data: 06/23/2008 5:29am
Gen:F
Data nasterii:19.05.1951
Stagiul de cotizare:30 ANI
Alte date:
Intrebare:AM PLECAT DEFINITIV DIN ROMANIA DIN ANUL 1999,AM DUBLA CETAÅ¢ENIE DAR NU MAI VIN IN TARA DEOARECE NU MAI AM PE NIMENI DIN FAMILIE.CIND IMI VA IEÅžI DECIZIA DE PENSIE CUM POT FACE SA PRIMESC PENSIA DIRECT IN ITALIA? EXISTA VREO MODALITATE?CE AR TREBUI SA FAC?
Re: CIND AI DUBLA CETATENIE
Scris de: la pensie la data: 06/23/2008 7:26am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in februarie 2010 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 6 luni pe care il indepliniti. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Legea pensiilor 19/2000 art 8 alin (2) prevede “Drepturile de asigurari sociale cuvenite in sistemul public din Romania se pot transfera in tarile in care asiguratii isi stabilesc domiciliul sau resedinta, in conditiile reglementate prin acorduri si conventii internationale la care Romania este parte”.
Cu tarilor din Uniunea Europeana Romania are conventii de reciprocitate astfel ca se recunosc reciproc stagiile de cotizare si chiar se poate face calculul in comun al pensiei daca ati cotizat in ambele tari. Pentru aceasta este suficient sa va adresati institutiei care se ocupa cu pensiile in Italia (prezentand si actele ce dovedesc stagiul de cotizare din Romania) pentru a initia un schimb de informatii cu Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale (CNPAS) din Romania.
In cazul cand nu ati mai cotizat in Italia incercati mai intai sa va adresati pentru informatii institutiei similare din Italia si daca nu obtineti ceeace doriti adresati-va CNPAS care are un compartiment pentru legaturile cu strainatatea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1