Subiect "Decizia ICCJ 18/2015" Deschis de Iftene Ovidiu la data: 03/11/2020 8:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizia ICCJ 18/2015
Scris de: Iftene Ovidiu la data: 03/11/2020 8:22am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Dupa ce am terminat 10 clase am urmat 1 an si jumatate o scoala profesionala de profil petrol cu practica si in productie pentru care primeam o bursa lunara iar apoi dupa terminarea scolii profesionale aveam contract cu acea intreprindere timp de 5 ani , daca plecam mai devreme de 5 ani plateam banii inapoi, intrebarea mea este daca conform Deciziei ICCJ 18/2015 pot beneficia de stagiu de cotizare si vechime in munca pt perioada de 1 an si jumatate conform aliniatului 3 din Decizia ICCJ?
Va multumesc anticipat.
Re: Decizia ICCJ 18/2015
Scris de: la pensie la data: 03/11/2020 1:05pm
Decizia ICCJ nr 18/2015 prevede ca sa fie asimilata stagiului de cotizare numai perioada de practica in productie a elevilor scolilor profesionale in perioadele prevazute in aceasta decizie nu intreaga perioada a scolii profesionale.
Insa pentru aceasta trebuie sa prezentati o adeverinta cu perioada de practica in productie.
Re: Decizia ICCJ 18/2015
Scris de: NICOLAE IOANA la data: 03/12/2020 8:46am
Buna ziua,
in aceasta situatie sunt si eu cu practica la Petro Brazi,am solicitat si nu au vrut sa mi elibereze adeverinta.Va rog sa mi spuneti ce sa fac.in judecata nu pot sa i dau ca nu am bani,insa ma gandeam cu raspunsul de la ei sa merg la avocatul poporului dar nu stiu ce sansa am .Va multumesc.

la pensie :
Decizia ICCJ nr 18/2015 prevede ca sa fie asimilata stagiului de cotizare numai perioada de practica in productie a elevilor scolilor profesionale in perioadele prevazute in aceasta decizie nu intreaga perioada a scolii profesionale.
Insa pentru aceasta trebuie sa prezentati o adeverinta cu perioada de practica in productie.
Re: Decizia ICCJ 18/2015
Scris de: la pensie la data: 03/12/2020 9:09am
Pentru Nicolae Ioana
Stim ca eliberarea unei astfel de adeverinte este foarte dificila din cauza dificultatii cautarii in arhiva.
Actiunea in justitie pentru asemenea cauza este scutita de taxa.
Incercati sa va prezentati cauza la Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM) de care apartine intreprinderea.
Re: Decizia ICCJ 18/2015
Scris de: nicolae ioana la data: 03/13/2020 2:28am
Va multumesc ptr. raspuns.

la pensie :
Pentru Nicolae Ioana
Stim ca eliberarea unei astfel de adeverinte este foarte dificila din cauza dificultatii cautarii in arhiva.
Actiunea in justitie pentru asemenea cauza este scutita de taxa.
Incercati sa va prezentati cauza la Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM) de care apartine intreprinderea.
Re: Decizia ICCJ 18/2015
Scris de: nicolae ioana la data: 03/16/2020 3:29am
Va mai rog, cu un raspuns.Pentru 4 zile pe saptamana de practica in productie (la scoala profesionala am invatat 2 zile si 4 zile am facut practica ),pentru aceste 4 zile, daca vom obtine adeverinta ce vechime ni s-ar acorda pentru perioada de 1 an si 1/2 de scoala profesionala? Va multumesc ca existati !

nicolae ioana :
Va multumesc ptr. raspuns.

la pensie :
Pentru Nicolae Ioana
Stim ca eliberarea unei astfel de adeverinte este foarte dificila din cauza dificultatii cautarii in arhiva.
Actiunea in justitie pentru asemenea cauza este scutita de taxa.
Incercati sa va prezentati cauza la Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM) de care apartine intreprinderea.
Re: Decizia ICCJ 18/2015
Scris de: la pensie la data: 03/16/2020 5:03am
Regretam ca nu va putem raspunde la intrebare.
Pentru practica in productie veti primi o adeverinta in care se va specifica numarul de zile lucratoare in care ati facut practica. Transformarea acestora in zile lucratoare in zile calendaristice (care sunt luate in calcul ca vechime) o fac functionarii de la Casa de pensii, conform unor instructiuni pe care nu le cunoastem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1