Subiect "Decizia de pensie" Deschis de Simona Dinu la data: 03/14/2020 12:55pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Decizia de pensie
Scris de: Simona Dinu la data: 03/14/2020 12:55pm
Gen:f
Data nasterii:24.05.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Am depus dosarul pentru pensie anticipată, dar, datorită unor probleme de sanatate, sunt internată ambulatoriu după care voi primi concediu medical. Nu am reusit sa inteleg daca decizia este emisă în timpul concediului medicalul cum se procedeaza. Decizia este trimisă si catre angajator si acesta dispune încetarea contractului de munca imediat sau imi este trimisă doar mie, urmând să merg la angajator pentru încetarea contractului. Se intrerupe concediul medical sau se asteapta terminarea lui?Nu stiu cum se procedează. Ma puteti ajuta? Multumesc.
Re: Decizia de pensie
Scris de: GicaH la data: 03/15/2020 10:47am
Simona Dinu :
Gen:f
Data nasterii:24.05.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Am depus dosarul pentru pensie anticipată, dar, datorită unor probleme de sanatate, sunt internată ambulatoriu după care voi primi concediu medical. Nu am reusit sa inteleg daca decizia este emisă în timpul concediului medicalul cum se procedeaza. Decizia este trimisă si catre angajator si acesta dispune încetarea contractului de munca imediat sau imi este trimisă doar mie, urmând să merg la angajator pentru încetarea contractului. Se intrerupe concediul medical sau se asteapta terminarea lui?Nu stiu cum se procedează. Ma puteti ajuta? Multumesc.


Decizia vi se trimite dumneavoastră acasă, iar punerea în plata se va face doar din data depunerii adeverinței care sa ateste încetarea activitatii. Asa ca nu va faceți probleme, puteți sa stați în concediu medical, iar când considerați încetați lucrul, luați adeverință, o depuneți la CJP. Decizia nu o va primi angajatorul, el nici nu trebuie sa știe, pana nu primiti decizia și nu vreți sa încetați activitatea.
Re: Decizia de pensie
Scris de: la pensie la data: 03/15/2020 1:08pm
Decizia de pensionare o primiti numai dv. Pensia se acorda de la data depunerii dosarului, dar se pune in plata numai atunci cand depuneti dovada incetarii activitatii. Perioada de la depunerea dosarului de pensie anticipata pana la incetarea activitatii se ia in calculul pensiei pentru limita de varsta la de care veti beneficia in data de 24 august 2024.
Data in care incetati activitatea o stabiliti dv sau dv impreuna cu angajatorul daca afla de la dv ca ati primit decizia de pensie anticipata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1