Subiect "buletin de calcul" Deschis de Rodica la data: 03/30/2020 6:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
buletin de calcul
Scris de: Rodica la data: 03/30/2020 6:58pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am depus dosarul de pensionare in ianuarie si am primit decizia in urma cu 2 saptamani. Decizia avea atasat un buletin de calcul de o pagina, din care nu poti sa-ti dai seama ce sume au fost luate in calcul si ce punctaje anuale am realizat.
Puteti sa-mi spuneti ce demersuri trebuie sa fac pentru a obtine detalii despre calcului pensiei?
Re: buletin de calcul
Scris de: GicaH la data: 03/31/2020 3:24am
Rodica :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am depus dosarul de pensionare in ianuarie si am primit decizia in urma cu 2 saptamani. Decizia avea atasat un buletin de calcul de o pagina, din care nu poti sa-ti dai seama ce sume au fost luate in calcul si ce punctaje anuale am realizat.
Puteti sa-mi spuneti ce demersuri trebuie sa fac pentru a obtine detalii despre calcului pensiei?


Pe langa buletinul de calcul trebuia sa mai primiți o fisa cu "punctajele anuale" și fise cu "date privitoare la activitatea în munca" unde apar perioadele luate în calcul, sporurile de vechime și condiții de munca, precum și pensia suplimentara. Dacă nu le-ați primit, puteți face cerere în scris pentru obținerea lor, deoarece sunt obligatorii a fi date odată cu decizia de pensionare.
Re: buletin de calcul
Scris de: la pensie la data: 03/31/2020 7:22am
Nu este clar ce ati primit dv. Daca anexa pe care ati primit-o la decizia de pensionare se intituleaza buletin de calcul acesta trebuie sa contina un tabel cu perioadele lucrate, salariile tarifare si sporurile cu caracter permanent fara ca sa vi se nominalizeze punctajele anuale. Punctajele anuale se pot afla numai daca faceti dv un calcul cu datele din tabel sau cereti, asa cum va indica domnul Gica, fisa cu punctajele anuale.
Re: buletin de calcul
Scris de: Rodica la data: 04/01/2020 4:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Decizia are atașat un Buletin de Calcul privind acordarea pensiei pentru limita de vârsta de 1 PAGINA în care apar doar nr. de ani de cotizare, nr.total de puncte realizate și punctajul mediu.
Pe mine ma interesează sumele luate in considerare si punctajele anuale. Am văzut decizii care cuprind astfel de date. Mie nu mi-au trimis deși am solicitat acest lucru la depunerea dosarului.
Re: buletin de calcul
Scris de: la pensie la data: 04/01/2020 8:01am
Acum este clar.
Buletinul de calcul nu este stabilit printr-un act normativ si in acest caz presupunem ca cei din conducerea casei de pensii au diminuatt continutul acestuia pana cand acesta nu mai ajuta pensionarul sa analizeze daca pensia a fost calculata corect.
Din pacate tot in acest mod i s-a luat pensionarului dreptul la contestatie ramanand numai dreptul la deschidere a unei actiuni in justitie (la tribunal), insa in cazul dv este dificil sa formulati o plangere clara a incalcarii unei prevederi si v-ar trebui un avocat bun pentru a fi convinsa de reusita actiunii.
In aceste conditii noi nu putem decat sa va asiguram de ajutorul nostru in utilizarea programului de calcul pensie de pe acest site daca v-ati pastrat o copie a actelor pe care le-ati depus la dosarul de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1