Subiect "Pense la limita de varsta?" Deschis de barnabasbirta la data: 03/31/2020 4:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pense la limita de varsta?
Scris de: barnabasbirta la data: 03/31/2020 4:40am
Gen:B
Data nasterii:24 april 1958
Stagiul de cotizare:39 ani si 6 luni
Alte date:20 august 1980-11 mai 1987 cadru militar ,conditii speciale
Intrebare:Ma interseaza daca ma pot pensiona la limita de varsta (diminuata conf art 55 al.1 lit.b)-tabel 2- la Legea 263/2010),incepand din luna aprilie 2020 avand in vedere faptul ca in perioada 20 august 1980-11 mai 1987 am fost cadru militar si am lucrat in conditii speciale(conform adeverintei eliberate de CMJ)? Daca nu,cu ce procent se diminueaza pensia daca ma pensionez anticipat.
Re: Pense la limita de varsta?
Scris de: la pensie la data: 03/31/2020 9:03am
Reducerea varstei de pensionare conform art 55 din legea pensiilor 263/2010 se face numai pentru stagiile de cotizare lucrate in grupele de munca in sistemul public de pensii (art 55 alin 2 din legea 263/2010). Dv nu vi se aplica prevederile acestui articol deoarece ati lucrat stagiul de cotizare in grupa de munca in sistemul militar de pensii, neintegrat sistemului public de pensii.
In sistemul public de pensii aveti urmatoarele drepturi la pensie :
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de24 aprilie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, diminuata trebuie sa aveti varsta mai mare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani (fara a lua in calcul vechimea realizata in sistemul militar de pensii).
Re: Pense la limita de varsta?
Scris de: Barnabas la data: 04/09/2020 3:53pm
Gen:M
Data nasterii:24.04.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Daca stagiul de cotizare realizat in sistemul militar de pensii nu este integrat sistemului public de pensii ce se intampla cu acele stagii.Se calculeaza drepturi pe perioada respectiva (avand in vedere faptul ca stagiul realizat este sub 10 ani iar conf.legii pensiilor militare nu se acorda pensie militara de serviciu).
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: Pense la limita de varsta?
Scris de: la pensie la data: 04/10/2020 2:08am
Nu avem datele necesare analizei dar presupunem ca dv aveti dreptul la pensie de serviciu in sectorul militar pentruca pentru aceasta trebuie sa aveti o varsta de 56 ani si 3 luni si o vechime in serviciu de 10 ani constituita din :
- Perioada in care ati fost cadru militar. In cazul dv 6 ani 8 luni si 21 zile.
- Sporul de vechime pentru perioada lucrata in grupa de munca conditii speciale cate 6 luni pe an intreg. In cazul dv 3 ani
- Perioada stagiului militar sau ca elev al unei scoli militare.
Dv nu ati precizat daca ati satisfacut stagiul militar sau ati facut o scoala militara dar presupunem ca in aceste calitati mai aveti o vechime de 3 luni si 9 zile care va lipsesc pentru realizarea celor 10 ani de vechime pentru obtinerea unei pensii de serviciu din sectorul militar.
Deci va sfatuim sa mergeti la Casa sectoriala de pensii din sectorul militar de care apartine domiciliul dv pentru informatii suplimentare.
Daca dupa cele precizate de noi nu reusiti sa realizati cei 10 ani cu regret trebuie sa va spunem ca perioada lucrata in sectorul militar nu poate fi valorificata.
Re: Pense la limita de varsta?
Scris de: Barnabas la data: 04/10/2020 1:06pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru sfaturi!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1