Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de doruv la data: 04/05/2020 8:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: doruv la data: 04/05/2020 8:44am
Gen:M
Data nasterii:25.05.1959
Stagiul de cotizare:26 ani
Alte date: Gr I 7 ani 5 luni
Gr II 7 ani 11 luni
Intrebare:Cind pot iesi la pensie anticipata partiala
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/05/2020 11:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 25 mai 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani intregi lucrat in gr I de munca si 8 ani intregi lucrat in gr II (complectat cu 1 luna neutilizata la gr I) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiul total de cotizare de 31 ani si 6 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in conditii speciale si 8 ani lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani si dv va lipsesc 3 ani si 6 luni.
Pentru completarea stagiului complet de cotizare se pot lua in calcul si stagiile de cotizare asimilate cum ar fi : stagiu militar, studii universitare, somaj sau pensie de invaliditate.
Nu puteti beneficia nici de pensie anticipata partiala din aceeasi cauza, ca nu aveti realizat stagiul complet de cotizare (va lipsesc 3 ani si 6 luni). Pentru completarea stagiului de cotizare in vederea obtinerii pensiei anticip[ate partiale nu se iau in calcul stagiile de cotizare asimilate enumerate mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1