Subiect "pensie cu reduce varsta" Deschis de CONSTANTIN ION la data: 04/06/2020 6:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie cu reduce varsta
Scris de: CONSTANTIN ION la data: 04/06/2020 6:57am
Gen: M
Data nasterii: 24.08.1960
Stagiul de cotizare: 16 ani, 3 luni si 21 zile
Alte date: grupa I de munca 16 ani, 3 luni, 21 zile
Intrebare: 1. pot iesi la pensie avand in vedere perioada lucrata in grupa I de munca ?
2. daca in cartea de munca este mentionata toata perioada de grupa I mai este necesar sa solicit adeverinta de la angajator? mentionez ca am lucrat ca muncitor necalificat si apoi calificat la automobbile dacia (fosta IAP Colibasi)
3. daca am domiciliul intr-o comuna din jud arges si viza de resedinta in alta localitate, unde pot depune dosarul de pensie?
multumesc
Re: pensie cu reduce varsta
Scris de: la pensie la data: 04/06/2020 9:12am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 24 august 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 8 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiul total de cotizare de 24 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 16 ani lucrat in conditii speciale nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru completarea stagiului complet de cotizare se pot lua in calcul si stagiile de cotizare asimilate cum ar fi : stagiu militar, studii universitare, somaj sau pensie de invaliditate.
In privinta dovedirii stagiului de cotizare lucrat in gr I de munca prin inscrierea lui in carnetul de munca legea pensiilor 263/2010 prevede la art 158 alin (3^1) ca se poate face dovada stagiului de cotizare in gr I cu inscrisul din carnetul de munca daca aceasta inscriere se face “cu respectarea Decretului 92/1976”. Deci daca doriti sa verificati daca inscrierea a fost facuta conform acestui decret trebuie sa mergeti la casa de pensii cu carnetul de munca si sa cereti verificarea.
Dosarul de pensie trebuie depus la casa teritoriala de pensii de care apartine domiciliul dv, Casa Judeteana de Pensii Arges.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1