Subiect "conditii de pensie anticipata pentru sotul meu" Deschis de pradais elena la data: 06/24/2008 4:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
conditii de pensie anticipata pentru sotul meu
Scris de: pradais elena la data: 06/24/2008 4:39am
Gen:masculin
Data nasterii:17.02.1951
Stagiul de cotizare:40 ani din care 10 ani grupa IIa de munca.
Alte date:
Intrebare:cand poate iesi la pensie anticipata ?
Multumesc.
Re: conditii de pensie anticipata pentru sotul meu
Scris de: la pensie la data: 06/24/2008 5:28am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere sotul dv are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 65ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a de munca a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul de 10 ani lucrat in conditii deosebite are dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani cu conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 35 ani care nu se reduce si pe care o indeplineste.
Pensie anticipate nu poate cere deoarece in februarie 2011 cand ar avea dreptul nu va putea indeplini conditia de 45 ani de stagiu (stagiu complet +10 ani)
In schimb poate cere tot in februarie 2011 pensie anticipate partiala avand stagiul complet de cotizare depasit. Procentul de reducere va fi mic avand in vedere numarul mare de ani cu care stagiul lui depaseste stagiul complet, mai ales daca va lucra in continuare . Deasemeni si numarul de luni de anticipare pentru care se calculeaza reducerea scade de la 60 luni cu 24 luni pentru stagiul lucrat in conditii deosebite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1