Subiect "Pot sa ies la pensia anticipata partialala" Deschis de Veronica la data: 06/02/2020 11:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pot sa ies la pensia anticipata partialala
Scris de: Veronica la data: 06/02/2020 11:12am
Gen:Feminin
Data nasterii:05.10.1964
Stagiul de cotizare:36 de sni
Alte date: 10 ani grupa a II-a
Intrebare:

Buna seara,

Am varsta de 55 de ani, 36 ani de cotizare din care 10 sunt incadrati in grupa a II-a. Va rog sa-mi spuneti daca pot sa ies la pensie anticipat partial. Are rost sa ma prezint cu dosarul la CNPP?

Va multumesc
Re: Pot sa ies la pensia anticipata partialala
Scris de: la pensie la data: 06/02/2020 12:20pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 iulie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 6 luni.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrati in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 5 luni adica in data de 05 martie 2024.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 57 ani si 9 luni adica in data de 05 iulie 2022. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Deci mai aveti de asteptat pentru depunerea dosarului de pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1