Subiect "pensie fara penalizare" Deschis de Lucica la data: 06/04/2020 7:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie fara penalizare
Scris de: Lucica la data: 06/04/2020 7:49am
Gen:feminin
Data nasterii:22.10.1962
Stagiul de cotizare:32 ani, 9 luni, lucrez in continuare
Alte date:6 ani grupa a II-a, facultate 5 ani la zi
Intrebare:facultatea la zi se considera vechime in munca numai la iesirea la pensie la limita de varsta ? Cat este procentul de penalizare in cazul pensiei anticipata partiala daca as iesi la pensie la 01.07.2020 ? Acest procent va ramane acelasi pana la recalcularea pensiei la limita de varsta ?
Re: pensie fara penalizare
Scris de: Lucica la data: 06/04/2020 8:26am
Lucica :
Gen:feminin
Data nasterii:22.10.1962
Stagiul de cotizare:33 ani, 9 luni, lucrez in continuare
Alte date:6 ani grupa a II-a, facultate 5 ani la zi
Intrebare:facultatea la zi se considera vechime in munca numai la iesirea la pensie la limita de varsta ? Cat este procentul de penalizare in cazul pensiei anticipata partiala daca as iesi la pensie la 01.07.2020 ? Acest procent va ramane acelasi pana la recalcularea pensiei la limita de varsta ?
Re: pensie fara penalizare
Scris de: la pensie la data: 06/04/2020 8:48am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 septembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 11 luni.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 3 luni.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrati in conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 11 luni adica in data de 22 septembrie 2020.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Pentru calculul diminuarii si punctajului pensiei anticipate partile nu se ia in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Daca cereti pensie anticipata partiala in data de 01 iulie 2020 diminuarea este de 1,05 %. Acest procent ramane constant pana la iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Re: pensie fara penalizare
Scris de: Lucica la data: 06/04/2020 9:50am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 septembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 11 luni.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 3 luni.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrati in conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 11 luni adica in data de 22 septembrie 2020.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Pentru calculul diminuarii si punctajului pensiei anticipate partile nu se ia in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Daca cereti pensie anticipata partiala in data de 01 iulie 2020 diminuarea este de 1,05 %. Acest procent ramane constant pana la iesirea la pensie pentru limita de varsta.

Am o nelamurire: pe site-ul dumneavoastra, la calculul datei pentru iesirea la pensie, introducand datele mele de nastere 22.10.1962 si reducerea de 2 ani pentru 6 ani de stagiu in grupa a II-a, data pentru iesire la pensie la limita de varsta cu stagiul complet de cotizare este februarie 2023, iar raspunsul dumneavoastra este: 22.09.2020.
Re: pensie fara penalizare
Scris de: la pensie la data: 06/04/2020 10:52am
Aveti dreptate in calculul nostru a intervenit o eroare pentru care ne cerem iertare. Raspunsul corect este:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 februarie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 3 luni.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 6 ani intregi lucrati in conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 4 luni adica in data de 22 februarie 2023.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Pentru calculul diminuarii si punctajului pensiei anticipate partile nu se ia in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Daca cereti pensie anticipata partiala in data de 01 iulie 2020 diminuarea este de 12,80 %. Acest procent ramane constant pana la iesirea la pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1