Subiect "P A P" Deschis de FIRENTE la data: 06/04/2020 12:36pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
P A P
Scris de: FIRENTE la data: 06/04/2020 12:36pm
Gen:F
Data nasterii:10.07.1962
Stagiul de cotizare:38 SI 8 LUNI
Alte date:5 ANI SI 3 LUNI GRUPA A DOUA
Intrebare:CAND POT IESI LA PENSI ANTICIPATA PARTIALA ?
Re: P A P
Scris de: la pensie la data: 06/05/2020 2:22am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 10 octombrie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 11 luni.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 5 ani intregi lucrati in conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 7 luni adica in data de 10 februarie 2023.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca va completati stagiul de cotizare cu 10 luni si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 9 luni.
Re: P A P
Scris de: Lucian la data: 06/06/2020 8:30am
Gen:Feminin
Data nasterii:5.01.1963
Stagiul de cotizare:38.5 ani
Alte date:16 ani grupa 2
Intrebare:Cei 16 ani de gr. 2 cit imi adauga la stadiul de cotizare ? daca doresc pensionarea anticipata incepind cu 1.07.2020 beneficiez de pensie nediminuata ? Daca nu, cu cit ar fi diminuata pensia ? Multumesc !
Re: P A P
Scris de: la pensie la data: 06/06/2020 11:25am
Pentru Lucian
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 ianuarie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 16 ani intregi in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani si 5 luni.
Pentru stagiul de 16 ani in grupa II asimilata cu conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 8 luni adica in data de 05 septembrie 2022.
Nu este avantajoasa, pentru dv, pensia anticipata deoarece o puteti obtine la varsta de 60 ani, fiindca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Re: P A P
Scris de: Lucian la data: 06/06/2020 11:30am
la pensie :
Pentru Lucian
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 ianuarie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 16 ani intregi in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani si 5 luni.
Pentru stagiul de 16 ani in grupa II asimilata cu conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 8 luni adica in data de 05 septembrie 2022.
Nu este avantajoasa, pentru dv, pensia anticipata deoarece o puteti obtine la varsta de 60 ani, fiindca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Multumesc pentru raspuns , dar era vorba de sotia mea , estul de date sunt corecte , va rog sa mi spuneti cum e in cazul ei ?
Re: P A P
Scris de: Cristina la data: 06/06/2020 11:33am
Gen:feminin
Data nasterii:5.01.1963
Stagiul de cotizare:38 ani si 9 luni
Alte date: 16 ani grupa 2
Intrebare:Cei 16 ani de gr. 2 cit imi adauga la stadiul de cotizare ? daca doresc pensionarea anticipata incepind cu 1.07.2020 beneficiez de pensie nediminuata ? Daca nu, cu cit ar fi diminuata pensia ? Multumesc !
Re: P A P
Scris de: Cristina la data: 06/06/2020 11:39am
Gen:feminin
Data nasterii:5.01.1963
Stagiul de cotizare:38 ani si 9 luni
Alte date: 16 ani grupa 2
Intrebare:Cei 16 ani de gr. 2 cit imi adauga la stadiul de cotizare ? daca doresc pensionarea anticipata incepind cu 1.07.2020 beneficiez de pensie nediminuata ? Daca nu, cu cit ar fi diminuata pensia ? Multumesc !
Re: P A P
Scris de: Cristina la data: 06/06/2020 11:44am
Gen:feminin
Data nasterii:5.01.1963
Stagiul de cotizare:38 ani si 9 luni
Alte date: 16 ani grupa 2
Intrebare:Cei 16 ani de gr. 2 cit imi adauga la stadiul de cotizare ? daca doresc pensionarea anticipata incepind cu 1.07.2020 beneficiez de pensie nediminuata ? Daca nu, cu cit ar fi diminuata pensia ? Multumesc !
Re: P A P
Scris de: Lucian la data: 06/06/2020 11:47am
la pensie :
Pentru Lucian
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 ianuarie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 16 ani intregi in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani si 5 luni.
Pentru stagiul de 16 ani in grupa II asimilata cu conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 8 luni adica in data de 05 septembrie 2022.
Nu este avantajoasa, pentru dv, pensia anticipata deoarece o puteti obtine la varsta de 60 ani, fiindca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Multumesc pentru raspuns , dar era vorba de sotia mea , estul de date sunt corecte , va rog sa mi spuneti cum e in cazul ei ?
Re: P A P
Scris de: Lucian la data: 06/06/2020 11:51am
la pensie :
Pentru Lucian
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 ianuarie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 16 ani intregi in grupa II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani si 5 luni.
Pentru stagiul de 16 ani in grupa II asimilata cu conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 8 luni adica in data de 05 septembrie 2022.
Nu este avantajoasa, pentru dv, pensia anticipata deoarece o puteti obtine la varsta de 60 ani, fiindca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Multumesc pentru raspuns , dar era vorba de sotia mea , estul de date sunt corecte , va rog sa mi spuneti cum e in cazul ei ?
Re: P A P
Scris de: la pensie la data: 06/06/2020 12:46pm
Pentru Lucian.
Numele m-a indus in eroare va rog sa ma iertati. Raspunsul corect este;
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 mai 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani.
Pentru stagiul de 16 ani intregi in grupa II beneficiaza de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu de cotizare total de 42 ani si 5 luni.
Pentru stagiul de 16 ani in grupa II asimilata cu conditii deosebite beneficiaza de o reducerea a varstei de pensionare cu 5 ani si 4 luni si se poatei pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Re: P A P
Scris de: la pensie la data: 06/09/2020 1:46am
Pentru Cristina
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 05 mai 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani.
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 4 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani si 9 luni.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 16 ani intregi lucrati in conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 4 luni si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1