Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de ignat marcela la data: 06/05/2020 1:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: ignat marcela la data: 06/05/2020 1:46am
Gen:F
Data nasterii:06.01.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sunt angajata din 1980,luna octombrie si in anul 2015 am avut concediu medical 1 an pt boala oncologica cod 124.Din 2016 am revenit la munca si lucrez si in prezent.As dori sa stiu daca acel an cu concediu medical este considerat ca vechime pt pensie si cam care ar fi penalizarea daca as iesi anticipat in decembrie 2020.Cu multe multumiri.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/05/2020 2:56am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 martie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 6 luni.
Perioada concediului medical nu se asimileaza cu stagiul de cotizare si nu se ia in calculul pensiei. Conform art 49 alin (1) litera e), dupa 01 ianuarie 2005, se asimileaza stagiului de cotizare numai concediile datorate accidentelor de munca si a bolilor profesionale.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca o cereti in 06 decembrie 2020 diminuarea va fi de 7,80 %.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca mai lucrati cca 1 an si 10 luni si realizati stagiul total de cotizare de 40 ani si 6 luni (fara a lua in calcul perioada concediului medical).
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: ignat marcela la data: 06/05/2020 3:07am
Gen:F
Data nasterii:6.01.1962
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pt raspuns,mai am o intrebare.In perioada activa am avut si o perioada de 9 luni de somaj.Pt somaj se considera ca perioada de vechime pt pensie?deci din 1980 ,luna octombrie,pana in prezent ca intrerupere am avut 9 luni somaj si 1 an concediu medical.Va scriu toate aceste nelamuriri ale mele din dorinta de a evalua corect data cand cer iesire la pensie.
Ciu multumiri,
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/05/2020 4:20am
Perioada se somaj, cat ati primit indemnizatie de somaj se asimileaza stagiului de cotizare si se ia in calculul vechimii si al puncrajului pensiei pentru toate tipurile de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1