Subiect "PENALIZARE" Deschis de VASILE CORNEL la data: 06/24/2020 5:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENALIZARE
Scris de: VASILE CORNEL la data: 06/24/2020 5:51am
Gen:M
Data nasterii:11.01.1961
Stagiul de cotizare:35A
Alte date:GRUPA 1a = 3A 11L 25Z
GRUPA a2a = 3A 1L
FACULTATE = 5 ani cursuri de zi
ARMATA = 9 luni
Intrebare: DORESC SA IES LA PENSIE ANTICIPAT CU PENALIZARE IN IANUARIE 2021 SI DORESC SA STIU CU CAT SUNT PENALIZAT.
Re: PENALIZARE
Scris de: la pensie la data: 06/24/2020 7:55am
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 11 ianuarie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in gr I si 4 ani intregi lucrat in gr II de munca (completat cu 11 luni neutilizate la gr I) beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 43 ani si 3 luni.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 3 ani intregi lucrat in conditii speciale si 4 ani intregi lucrati in conditii deosebite (completat cu 11 luni neutilizate la conditii speciale) beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 2 ani si 10 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 2 luni adica in data de 11 martie 2023.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 11 ianuarie 2021. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Daca o cereti in data de 11 ianuarie 2021 si pana atunci nu mai lucrati diminuarea va fi de 10,40 % iar daca pana atunci mai lucrati si va completati stagiul de cotizare cu minim 6 luni diminuarea va fi de 9,10 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1