Subiect "pensie" Deschis de ionel la data: 07/01/2020 2:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: ionel la data: 07/01/2020 2:51am
Gen:m
Data nasterii:12 02 1957
Stagiul de cotizare:12 ani
Alte date:grupa a 2 a 12 ani
Intrebare:cand pot iesi la pensie si daca am destui ani de cotizare?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 07/01/2020 3:40am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 12 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 12 ani intregi lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” insa nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca deoarece pentru aceasta trebuie sa aveti realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani.
In concluzie aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani pentruca pentru aceasta indepliniti si conditia de realizare a stagiului minim de cotizare de 15 ani cumuland si stagiul de cotizare suplimentar aferent stagiului de cotizare in grupa de munca.
Sfatul nostru este ca inainte de a avea varsta standard de pensionare sa mergeti la Casa de pensii cu actele pe care le aveti pentru a verifica atat stagiul de cotizare de 12 ani intregi cat si valabilitatea adeverintei pentru stagiul in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1