Subiect "Somaj" Deschis de Liviu Domuta la data: 07/02/2020 2:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Somaj
Scris de: Liviu Domuta la data: 07/02/2020 2:48am
Gen: M
Data nasterii: 23.05.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Pot beneficia de somaj, daca indeplinesc conditiile de pensionare anticipata partial ?
Re: Somaj
Scris de: la pensie la data: 07/02/2020 3:02am
Daca aveti dreptul la somaj si la pensie anticipata partiala este dreptul dv sa optati pentru situatia convenabila.
Angajatorul nu poate sa va oblige sa cereti pensie anticipata partiala, insa, de obicei, angajatorii influenteaza aceasta alegere prin diverse mijloace, printre care acordarea unor sume compensatorii, insa si in acest caz dv trebuie sa hotarati.
Re: Somaj
Scris de: Liviu Domuta la data: 07/03/2020 2:22am
Gen: M
Data nasterii: 23.05.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc frumos, pentru raspuns.
Intrebarea mea, este daca statul imi acorda somaj, daca indeplinesc conditiile pensionarii anticipate (Nu se referea la optiunile angajatorului).
Multumesc frumos.
Re: Somaj
Scris de: la pensie la data: 07/03/2020 3:52am
Dv hotarati daca optati pentru pensie anticipata sau partiala sau pentru somaj.
Pentru edificare va prezentam prevederile legale in privinta acordarea indemnizatiei de somaj in functie de conditiilor de pensionare :
- Legea 76/2002 a somajului art 34 alin (3) litera c) :
Somerii beneficiaza de indemnizatie de somaj daca “nu indeplinesc conditiile de pensionare, conform legii”.
- Normele de aplicare ale legii somajului 76/2002 art 16
Prin sintagma “nu indeplinesc conditiile de pensionare, conform legii” se intelege :
a)neindeplinirea conditiilor legale de pensionare pentru limita de varsta.
b)situatia in care persoana nu beneficiaza de pensie de invaliditate.
c)nesolicitarea pensionarii anticipate sau anticipate partial, daca sunt indeplinite conditiile prevazute de lege.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1