Subiect "drept la pensie pt perioada 1982-1990" Deschis de FLORIN BINAU la data: 07/03/2020 2:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drept la pensie pt perioada 1982-1990
Scris de: FLORIN BINAU la data: 07/03/2020 2:27pm
Gen:
Data nasterii:27/07/1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Sint cetatean belgian de origine romana.
Din anul 1990 imi desfasor activitatea profesionala in belgia unde platesc cotizatie pt pensie.
Ma adresez dumneavoastre pt a avea cateva lamuriri cu privire la perioada lucrata in romania intre 1982 et 1990.
Intre 1982 et 1990 am ocupat un singur loc de munca.Intre 1986 si 1988 am efectuat serviciul militar dupa care mi-am luat reluat imediat locul de munca.
AM deci , in Romania, o vechime de 6 ani prestati in campul muncii si doi ani de serviciu militar.
Am dreptul la o pensie pt perioada 1982-1990?
Va multumesc anticipat pt raspuns.
Re: drept la pensie pt perioada 1982-1990
Scris de: la pensie la data: 07/04/2020 2:50am
Cei care au lucrat in Romania si in o alta tara din Uniunea Europeana primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
Dosarele pentru cele doua componente se pot depune in tara de domiciliu.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie :
- Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 27 iulie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani daca aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani. La calculul stagiului de cotizare pentru aceasta pensie se ia in calculul stagiului minimde cotizare, stagiul de cotizare lucrat in Romania cumulat cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar si completat cu stagiul de cotizare lucrat in Belgia (ultimul numai ca vechime). In calculul punctajului (valorii) pensiei se iau stagiul de cotizare lucrat in Romania cumulat cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada stagiului militar.
- Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 27 iulie 2023 daca aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani. La calculul stagiului de cotizare pentru aceasta pensie se cumuleaza stagiul de cotizare lucrat in Romania completat cu stagiul de cotizare lucrat in Belgia (ultimul numai ca vechime). In calculul punctajului (valoarea) pensiei se ia numai stagiul de cotizare lucrat in Romania.
Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1