Subiect "ajutor calcul sporuri" Deschis de adriana la data: 07/05/2020 8:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ajutor calcul sporuri
Scris de: adriana la data: 07/05/2020 8:44am
Gen:F
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare: Am in jur de 40 ani vechime.Pentru perioada 70-83->10% spor, pentru perioada 83-92->15% spor.
Dupa anul 1992 sporul este 0% indiferent daca in adeverinata eliberata de angajator am 7% + 25% (spor munca feroviara si spor vechime)? Daca ma puteti lamuri si cu sporul ocazional, am lucrat noaptea.Multumesc
Re: ajutor calcul sporuri
Scris de: la pensie la data: 07/06/2020 5:03am
Baza de calcul a punctajului pensiei depinde de perioada astfel :
1 Inainte de 01 martie 2001 in calculul punctajului pensiei intra :
- salariul tarifar
- sporurile cu caracter permanent : vechime, fidelitate, compensatii, sporul pentru orele de noapte
Sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992 se ia in calcul sporul calculat asa cum prezentam noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
In aceasta perioada nu intra in calcul primele, sporul cu caracter nepermanent pentru zile de sarbatoare, bonusuri
2 Dupa 01 aprilie 2001 se iau in calcul sumele pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS), adica salariul brut
Atentie la introducerea sporurilor pentruca dupa septembrie 1992 instructiunile de completare a carnetelor de munca prevedeau ca acestea sa fie incluse in suma inscrisa in carnetul de munca.
Baza de calcul a punctajului pensiei este prezentata de noi mai pe larg la paagina de pe site de la adresa:
https://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Referitor la nelamuririle dv noi credem ca in perioada inainte de 1983 ati primit un spor munca feroviara de 10 % iar dupa aceasta ati primit in continuare acelasi spor si sporul de vechime calculat gresit nu cum va explicam noi la pagina de la adresa de mai sus.
In privinta sporului dupa 1992 eliminarea sporului se explica prin faptul ca dupa septembrie 1992 instructiunile de completare a carnetelor de munca prevedeau ca in salariul inscris in carnetul de munca sa fie incluse si sporurile astfel ca daca se mai introduc separat sporurile din adeverinte aceste sporuri se iau in calcul de doua ori.
Am verificat datele introduse de dv in programul deschis si avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai suss:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
In septembrie 1983 - octombrie 1984 3 %
Intre noiembrie 1984 - octombrie 1989 6 %
Intre noiembrie 1989 - martie 1992 9 %
Deci in perioada inainte de aprilie 1992 introduceti in coloana sporuri in % suma intre sporul de munca feroviara (probabil 10 %) cumulat cu sporul de vrchime de mai sus
2 In luna noiembrie 1990 ati selectat gresit codul “O”care inseamna salariul orar si ati introdus salariul lunar in loc de salariu orar.
Corect este sa selectati codul “L”si sa introduceti salariul lunar in coloana lui asa cum ati facut si in celelalte luni.
3 - Orele lucrate noaptea au fost platite cu un spor de 15 sau 25 % iar daca ati lucrat in ture acestea influenteaza salariul lunar in proportie de 31,51 % din sporul de noapte, adica cu 4,73 % in perioada in care sporul de noapte a fost 15 % si cu 7,88 % in perioada in care sporul de noapte a fost 25 %. In aceasta situatie credem ca daca ati lucrat in ture este mai simplu ca sporul de noapte sa fie introdus la sporurile in % cu 4,73 % sau 7,88 % cumulat cu alte sporuri in % primite in aceeasi perioada.
Daca ati lucrat ocazional ore de noapte si sumele acordate in plus sunt dovedite prin adeverinta pe perioada inainte de 01 aprilie 2001 sunt luate in calculul pensiei si se introduc in programul de calcul de pe site in coloana “Sporuri - suma fixa”
Re: ajutor calcul sporuri
Scris de: adriana la data: 07/06/2020 4:02pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc mult pentru explicatii, m-am mai lamurit acum insa tot nu cred ca o sa reusesc sa fac calculul corect.Se poate sa oferiti consiliere in privat contra cost?
Re: ajutor calcul sporuri
Scris de: GicaH la data: 07/07/2020 2:51am
adriana :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc mult pentru explicatii, m-am mai lamurit acum insa tot nu cred ca o sa reusesc sa fac calculul corect.Se poate sa oferiti consiliere in privat contra cost?


Nu este greu, doar trebuie sa introduceti toate datele din carnetul de munca și adeverințe corect sume fixe și/sau procente la sporuri vechime și alte sporuri și sa dați "continuati" la fiecare an pentru a fi salvate datele și eventual sa verificați punctajele anuale dând click pe "Date introduse", apoi calcul pensie pentru a reveni....
Re: ajutor calcul sporuri
Scris de: la pensie la data: 07/07/2020 4:21am
Nu acordam servicii contra cost. Puteti beneficia de consiliere fara limite prin intermediul forumului.
Multumim domnului Gica pentru sfaturile date si pentru incurajari.
Re: ajutor calcul sporuri
Scris de: adriana la data: 07/25/2020 7:19am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:Multumesc inca o data, o alta intrebare este daca sa ma pensionez acum cu legea in vigoare, sau daca sa astept noua lege cand va fi inlocuit punctul de pensie? sau nu conteaza pentru ca vor recalcula automat toate pensiile dupa noua formula? mersi
Re: ajutor calcul sporuri
Scris de: la pensie la data: 07/25/2020 8:44am
Este corecta a doua varianta adica dupa prevederile legale pe care le cunoastem acum, in domeniul pensiilor, este mai avantajos sa va pensionati anul acesta, Astfel beneficiati de un indice de corectie avantajos iar daca anul viitor intra in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 toate pensiile vor fi recalculate indiferent de anul in care au fost acordate.
Re: ajutor calcul sporuri
Scris de: Osaceanu Cornel la data: 02/24/2022 3:50am
la pensie :
Este corecta a doua varianta adica dupa prevederile legale pe care le cunoastem acum, in domeniul pensiilor, este mai avantajos sa va pensionati anul acesta, Astfel beneficiati de un indice de corectie avantajos iar daca anul viitor intra in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 toate pensiile vor fi recalculate indiferent de anul in care au fost acordate.

"Daca pensia calculata in anul 2022, folosindu-se indicele de corectie de 1,41, este posibil mai mare decat cea rezultata in urma recalcularii in baza unui act normativ emis, nu functioneaza principiul "se ia ce este mai avantajos pt.pensionar" sau .....drept de proprietate obtinut ce nu se poate diminua?
Va multumesc!
Re: ajutor calcul sporuri
Scris de: la pensie la data: 02/24/2022 4:56am
Pentru domnul Osaceanu
Prevederea invocata de dv se aplica si in domeniul calcularii pensiilor insa nu asa cum credeti dv.
Adica in cazul modificarii legislatiei privind calculul pensiilor si recalcularea tuturor pensiilor se pastreaza valoarea pensiei (nu si punctajul avut anterior) si aceasta valoare este inghetata pana cand punctajul recalculat inmultit cu valoarea punctului de pensie, indexat, depaseste valoarea inghetata a pensiei.
Lasporul de noapte
Scris de: Corodianu Nicolai la data: 05/27/2022 3:23am
GenM:
Data nasterii:13 03 1963
Stagiul de cotizare:44 ani
Alte date
Intrebare:sint un fost angajat la Amonil Slobozia am solicitat adeverinta ,cu grupe de munca ,spor de noapte ptr. ca am lucrat in schimburi si la calcularea dosarului la adeverinta pe care mia dato,nu a putut sa calculeze la sporul de noapte precizand ca .Adeverinta cu Nr 367/01.09.2020 la legea 57/1974 spune .CNPP Constanta .Nu a fost fructificat intrucat temeiul legal este incomplet(lipsa articol)
Lasporul de noapte
Scris de: Corodianu Nicolai la data: 05/27/2022 3:26am
GenM:
Data nasterii:13 03 1963
Stagiul de cotizare:44 ani
Alte date
Intrebare:sint un fost angajat la Amonil Slobozia am solicitat adeverinta ,cu grupe de munca ,spor de noapte ptr. ca am lucrat in schimburi si la calcularea dosarului la adeverinta pe care mia dato,nu a putut sa calculeze la sporul de noapte precizand ca .Adeverinta cu Nr 367/01.09.2020 la legea 57/1974 spune .CNPP Constanta .Nu a fost fructificat intrucat temeiul legal este incomplet(lipsa articol)ce pot sa fac in acest moment ,decizia de pensionare mia venit.va rog sa ma Ajutati cu unraspuns.VA MULTUMESC
Re: ajutor calcul sporuri
Scris de: la pensie la data: 05/27/2022 4:25am
Pentru domnul Corodianu.
Cereti celor care v-au eliberat adeverinta sa va dea o alta adeverinta in care sa se mentioneze si articolul din legea 57/1974 in care se incadreaza sporul pe care l-ati primit. Depuneti noua cerere la casa de pensii de care apartineti, insotita de o cerere de recalculare a pensiei. Pensia recalculata vi se va acorda de la data la care ati depus cererea de recalculare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1