Subiect "pensia anticipata partiala" Deschis de Marius P. la data: 07/06/2020 3:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata partiala
Scris de: Marius P. la data: 07/06/2020 3:28am
Gen:M
Data nasterii:01.07.1963
Stagiul de cotizare:32 ani si 9 luni din care 3 ani si 6 luni subteran >50%
Alte date: 5 ani studii superioare la zi
Intrebare:cand pot beneficia de pensie anticipata partiala ?.Dar conform legii pensionarii din 2019 ?
Re: pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 07/06/2020 8:36am
Datele prezentate de dv sunt neclare ceiace face dificil calculul posibilitatilor dv de pensionare.
Era necesar sa prezentati daca angajatorul dv a incadrat locul dv de munca in una din grupele de munca si pentru un calcul al stagiului dv de cotizare era necesar sa ne precizati si perioada in care ati lucrat in grupa de munca
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 iulie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul lucrat in subteran putea fi incadrat in grupa I de munca daca a fost lucrat inainte de 01 ianuarie 2001 in domeniul minerit sau in conditii speciale daca a fost lucrat dupa martie 2001
Daca acest stagiu a fost lucrat in grupa I nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar pentruca se acorda numai pentru stagii mai mari de 5 ani. Daca acest stagiu a fost lucrat dupa 01 aprilie 2001 beneficiati de un stagiu de cotizare suplimentar de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiu de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu de cotizare total de 39 ani si 3 luni
Daca stagiul de cotizare a fost lucrat in gr I dupa 01 aprilie 2001 acesta a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 3 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in da de 01 ianuarie 2027.
- Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 01 iulie 2023 daca atunci aveti stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare.
Daca incepand cu 01 septembrie 2021 intra in vigoare nous lege a pensiilor 127/2019 nu se schimba conditiie de iesire la pensie ale dv.
Re: pensia anticipata partiala
Scris de: Marius P. la data: 07/06/2020 10:16am
Marius P. :
Gen:M
Data nasterii:01.07.1963
Stagiul de cotizare:32 ani si 9 luni din care 3 ani si 6 luni subteran >50%
Alte date: 5 ani studii superioare la zi
Intrebare:cand pot beneficia de pensie anticipata partiala ?.Dar conform legii pensionarii din 2019 ?

Perioada lucrata in subteran a fost intre anii 1987-1991
Va multumesc
Re: pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 07/06/2020 1:07pm
Nu ati clarificat complet situatia.
Din raspunsul de mai sus am precizat ca mai intai trebuia sa precizati daca angajatorul dv a incadrat locul dv de munca in una din grupele de munca.
Re: pensia anticipata partiala
Scris de: Marius P. la data: 07/06/2020 1:40pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: In cartea de munca am 2 ani si 6 luni -subteran 100% si un an subteran 70% (intre anii 1987-1991)- a fost a perioada stagiaturii in care am lucrat intr-o intreprindere miniera (astazi nu mai exista) .Locurile de munca pe care le-am avut dupa stagiatura sau locul de munca de acum nu se incadradeaza in una din grupele de munca. Va multumesc .
Re: pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 07/07/2020 4:30am
Daca in carnetul de munca nu este mentionata grupa de munca nu credem ca vi se va recunoate grupa I de munca.
Cereti informatii suplimentare la Casa teritoriala de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1