Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de Mircea la data: 07/07/2020 7:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: Mircea la data: 07/07/2020 7:41am
Gen:M
Data nasterii:02.11.1960
Stagiul de cotizare:38 ani
Alte date:din care Fosta grupa I: 1 an si 8 luni
fosta grupa II 10 ani si 3 luni

Intrebare:La ce data ma pot pensiona?
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/07/2020 9:32am
Conform legii actuale a pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 08 noiembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 1 an, lucrat in gr I si 10 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” pentruca acesta este mai mic de 2 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 11 ani intregi lucrati in conditii deosebite beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 3 ani si 8 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 4 luni adica in data de 02 martie 2022.
- Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 08 noiembrie 2020. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: Barbu la data: 07/08/2020 7:03am
Gen:M
Data nasterii:10.04.1957
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:studii universitare 5 ani
stagiu militar 9 luni
2 ani si 25 zile lucrati in grupa 2 (procent 90%)in perioada 1983-1985
Intrebare:Cand pot sa ma pensionez la limita de varsta (redusa)
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/08/2020 8:05am
Pentru Barbu
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de10 aprilie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 2 ani intregi lucrat in gr II de munca (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) nu beneficiati de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca deoarece acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani.
Stagiul dv lucrat in grupa II de munca a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 1 an intreg lucrat in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca), beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani si 8 luni adica in data de 10 decembrie 2021.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata daca aveti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru stagiu militar si studii universitare. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1