Subiect "decizie instanta" Deschis de MIRELA la data: 07/07/2020 8:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie instanta
Scris de: MIRELA la data: 07/07/2020 8:29am
Gen:feminin
Data nasterii:27.06.1958
Stagiul de cotizare: 37 ani
Alte date: pensionara
Intrebare: In speranta ca si de data asta veti avea raspunsuri coerente , corecte si la subiect va solicit din nou:
Am contestat in instanta decizia de pensionare deoarece nu s-au luat in calcul veniturile din adeverinta eliberata de angajator perioada : oct 1983-mart.2001
In prima faza am avut cistig de cauza cu drept de apel de 30zile de la comunicare.Casa de pensii nu s-a prezentat.
Hot. Jud spune asa:
" Obliga pârâta să emită o decizie privind acordarea pensiei pentru limita de varsta, începând cu data de 29.07.2019, cu valorificarea veniturilor atestate de adeverinţa nr........... emisă de ........ , cu exceptia sporului de vechime. Obligă pârâta la plata către reclamantă a diferenţelor de drepturi de pensie ce vor rezulta începând cu data de 29.07.2019. Respinge cererea de valorificare a sporului de vechime ca neîntemeiată. Cu apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea se va depune la Tribunalul Bucureşti"

INTREBARI:
1. Exista vreun temei legal ptr care nu s-a admis recalcularea sporului de vechime?din adeverinta unde exdista mai multe sporuri, prime , ore acord global

2. La apel este indicat sa cer o revizuire a acesui refuz al instantei in acest sens cu explicatiile aferente.

3. Ma ajuta un executor ca in caz de cistig definitiv recalcularea sa se faca mai repede (am asteptat 5 luni decizia de pensie initiala).

Va multumesc anticipat
Re: decizie instanta
Scris de: la pensie la data: 07/08/2020 2:49am
Din pacate pentru ca raspunsurile noastre sa fie coerente, corecte si la subiect avem nevoie de date pe masura.
1 si 2 Modul in care s-a atribuit sporul de vechime este prezentat de noi mai pe larg la pagina de la adresa :
https://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pe scurt situatia se prezinta astfel :
Incepand cu martie 1970 pana in martie 1992 sporul de vechime a fost acordat pentru vechimea neintrerupta. Acest spor se pierdea la plecarea prin demisie si dupa reangajare se lua vechimea neintrerupta de la zero.
Scopul acestui spor, in aceasta perioada, era sa descurajeze plecarea prin demisie de la o societate la alta.
Dupa 01 aprilie 1992 acest spor a fost acordat pentru vechimea totala ca o recompensa a experientei.
Deoarece si in prezent sporul de vechime se acorda in functie de vechimea totala la calculul pensiei sporul de vechime se ia in calcul astfel :
- In perioada martie 1970 - martie 1992 casa de pensii acorda sporul de vechime recalculat in functie de vechimea totala pentru a nu dezavantaja pe cei care l-au pierdut prin plecarea in demisie. Avand in vedere ca modul de calcul al sporului de vechime in aceasta perioada, facut de casa de pensii este cel corect nu se ia in consideratie sporul de vechime dovedit prin adeverinte.
- In perioada dupa 01 aprilie 1992 sporul de vechime asordat de angajator fiind calculat in functie de vechimea totala casa de pensii ia in calcul sporul de vechime dovedit prin inscrisul in carnetul de munca sau prin adeverinte.
Dar instrunctiunile de completarea carnetelor de munca au prevazut ca incepand cu septembrie 1992 sporurile cu caracter permanent, precum sporul de vechime, sa fie incluse in salariul inscris in carnetul de munca. Acest termen nu a fost respectat strict de catre toti functionarii astfel ca acest spor uneori a fost inclus in salariu ulterior lunii septembrie 1992.
Deci Casa de pensii are obligatia sa ia in calcul sporul de vechime din adeverinta numai in perioada intre aprilie 1992 pana la introducerea lui in salariul inscris in carnetul de munca.
In privinta adeverintei la calculul punctajului pensiei, in prezent nu se iau in calcul primele.
3 Intrebarea dv depaseste domeniul de care se ocupa site-ul nostru. Va sfatuim sa va adresati unui avocat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1