Subiect "Doctoratul si pensia" Deschis de Todor Luiza la data: 07/07/2020 3:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Doctoratul si pensia
Scris de: Todor Luiza la data: 07/07/2020 3:31pm
Gen:F
Data nasterii: 1.02 .1968
Stagiul de cotizare: 35
Alte date:
Intrebare: Va rog , mai am inca 5 ani si jumatate pana ma pensionez anticipat si , daca urmez o scoala doctorala in urmatorii 3 ani ,in timp ce sunt in continuare salariata , ma ajuta la pensie doctoratul ? Daca da , in ce fel ( va fi mai mare pensia ) ? ( merita sa obtin doctoratul ?) . Daca nu as fi salariata , scoala doctorala de 3 ani , m-ar ajuta cu vechimea , adica ar fi considerata vechime la pensie ?
Multumesc mult
Re: Doctoratul si pensia
Scris de: la pensie la data: 07/08/2020 3:10am
Doctoratul va da urmatoarele drepturi :
- sa ocupati anumite posturi mai bine remunerate, care necesita aceasta pregatire. Daca obtinerea titlului de doctor va poate ajuta sa ocupati un astfel de post trebuie sa va adresati angajatorului.
- sa beneficiati de o indemnizatie lunara in cuantum de 50 % din salariul minim brut, garantat in plata daca va desfasurati activitatea in domeniul pentru care detineti titlul de doctor.
Din punct de vechime perioada de pregatire pentru doctorat nu va ajuta nici daca in acest timp sunteti angajata nici daca nu sunteti angajata.
Re: Doctoratul si pensia
Scris de: Todor Luiza la data: 07/08/2020 6:23am
Gen:F
Data nasterii: 1.02.1968
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:multumesc pt raspuns ,
Va rog , sporul de doctorat ( care se adauga la salariu ) se ia in calcul la pensie ?
Adica se tine cont de faptul ca ai un spor in plus adaugat la salariu , deci un venit mai mare pt care se platesc contributii si astfel, ar trebui si ca pensia sa fie mai mare ?
Multumesc
Re: Doctoratul si pensia
Scris de: la pensie la data: 07/08/2020 7:40am
In prezent se plateste contributie de asigurari sociale (CAS) pentru toate sumele castigate, deci si pentru indemnizatia de doctorat si se iau in calculul punctajului pensiei toate sumele pentru care s-a platit CAS, deci si pentru indemnizatia de doctorat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1