Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de Violeta D. la data: 07/08/2020 5:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: Violeta D. la data: 07/08/2020 5:31am
Gen:feminin
Data nasterii:23.06.1961
Stagiul de cotizare:33 ani si 7 luni
Alte date: -
Intrebare:
In prezent sunt inca in activitate dar intentionez sa depun dosarul pentru pensie anticipata partiala in luna septembrie 2020.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Care este coeficientul de penalizare avand in vedere intentia de a depune dosarul in luna septembrie
2. la dosarul de pensie anticipata partiala va trebui sa atasez si dovada incetarii activitatii sau aceasta va putea fi depusa ulterior, eventual la data emiterii deciziei de pensionare anticipata partiala.
Va multumesc!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/08/2020 8:42am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 23 iulie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca depuneti dosarul in luna septembrie, inainte de 23 septembrie 2020, diminuarea este de 15,75 % iar daca il depuneti in data de 23 septembrie 2020 diminuarea este de 15,30 %.
Depunerea dosarului de pensionare la casa de pensii nu este conditionata de incetarea activitatii. Puteti depune dosarul de pensionare cu pensie anticipata partiala si sa continuati activitatea pana la data primirii deciziei de pensionare.. Daca incetati activitatea pana la data primirii deciziei de pensionare cu pensie anticipata partiala si apoi depuneti dovada incetarii activitatii la registratura casei de pensii vi se acorda pensie anticipata de la data depunerii dosarului dar aceasta se considera suspendata pana la data depunerii dovezii de incetare a activitatii la registratura casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1