Subiect "reducere varsta std. pensionare cu 2 ani datorita poluarii" Deschis de elena stoica la data: 09/21/2020 11:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta std. pensionare cu 2 ani datorita poluarii
Scris de: elena stoica la data: 09/21/2020 11:05am
Gen:F
Data nasterii:31.05.1960
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:facultate 5 ani, master 2 ani
Intrebare:
In contextul in care pot beneficia de reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani deoarece locuiesc in Ploiesti de peste 30 ani,
Pensia obtinuta este pensie ptr. limita de varsta sau pensie anticipata partiala ?
Intreb deoarece doresc sa lucrez in continuare, si vreau sa stiu daca :
1)pot cumula pensia cu salariul
2)daca da (la pct.1), trebuie intrerupt CIM actual odata cu emiterea deciziei de pensionare si trebuie incheiat un alt CIM, sau poate continua actualul CIM fara intrerupere (cu sau fara anuntarea angajatorului despre pensionare)?
Re: reducere varsta std. pensionare cu 2 ani datorita poluarii
Scris de: la pensie la data: 09/22/2020 7:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 28 februarie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 9 luni.
Pensionarea cu o anticipare de 2 ani pentru cei care au avut domiciliul minim 30 ani in o localitate cu poluare remanenta se numeste astfel :
- pensie anticipata partiala, nediminuata, daca este ceruta pana in data de 31 august 2021 conform legii actuale a pensiilor 263/2010. Aceasta pensie nu poate fi cumulata cu salariu castigat prin angajare cu contract de munca.
- pensie pentru limita de varsta. daca este ceruta pana in data de 31 august 2021 conform legii noi a pensiilor 127/2019 care este prevazut sa intre in vigoare incepand cu 01 septembrie 2021. Aceasta pensie poate fi cumulata cu salariu castigat prin angajare cu contract de munca. In acest caz codul muncii prevede ca la data luarii la cunostinta a deciziei de pensionare angajatul sa anunte angajatorul si acesta sa declare incetarea de drept a contractului de munca si daca este de acord, sa incheie un alt contract de munca. Nu este prevazuta o sanctiune daca nu este anuntat angajatorul si se continua vechiul contract de munca, cumuland pensia cu salariul.
Re: reducere varsta std. pensionare cu 2 ani datorita poluarii
Scris de: Teodoea Voinea la data: 10/22/2020 3:30am
Gen:F
Data nasterii:21.05.1961
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare: La punctul 2 este cred dupa 31.08.2021 conform kegii ce va intra in vigoare de la 1 sepr 2021.
Cum este in cazul unui contract de administrare SA?
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1