Subiect "Pensie anticipata partiala sau la limita de varsta" Deschis de Cerban Adrian la data: 09/22/2020 11:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala sau la limita de varsta
Scris de: Cerban Adrian la data: 09/22/2020 11:16am
Gen:Masculin
Data nasterii:13.10.1956
Stagiul de cotizare:39 ani din care 2ani si 11luni de grupa II
Alte date: 5 ani facultate la zi si 9 luni armata T.R.
Intrebare:Avand in vedere reducerea de 8 luni datorata perioadei de grupa II, dupa calculul meu as putea iesi la limita de varsta la 13.02.2021.
Datorita impredictibilitatii legislative, v-as intreba daca nu ar fi indicat sa cer pensionarea anticipata in decembrie 2020, dupa care sa urmaresc stabilirea coeficientului de corectie pentru 2021. Stiu ca pe legislatia actuala acesta nu poate fi mai mic ca in 2020,dar pot aparea surprize legislative. In cazul favorabil, cu un coeficient mai mare pe 2021, as putea sa cer anularea cererii de pensionare si sa fac alta cerere de pensie la 13.02.2021 cand as implini varsta necesara.
Va rog sa-mi comunicati daca rationamentul meu are visuri legale pentru ca ma fereste de modificari care pot aparea peste noapte.
Re: Pensie anticipata partiala sau la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 09/22/2020 1:55pm
Rationamentul dv este corect dar dupa opinia noastra va complicati inutil.
Nu va putem da niciun sfat bazat pe presupuneri.
Re: Pensie anticipata partiala sau la limita de varsta
Scris de: Elena la data: 09/23/2020 6:32am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Eu am facut asa in decembrie 2019. Se poate, dar trebuie sa urmariti foarte atent modificarile legislative.
Dupa cate imi amintesc eu, indicele de corectie,il puteti calcula dvs.in noiembrie 2020 in baza datelor furnizate de Institut Statistica.Conform legii, indicele de corectie in 2021, nu ar trebui sa fie mai mic decat 2020, cel mult il pot mentine la nivelul lui 2020, dar nu se stie daca nu modifica legislatia prin bugetul pe 2021.Succes.
Re: Pensie anticipata partiala sau la limita de varsta
Scris de: Cerban Adrian la data: 09/23/2020 8:48am
Elena :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Eu am facut asa in decembrie 2019. Se poate, dar trebuie sa urmariti foarte atent modificarile legislative.
Dupa cate imi amintesc eu, indicele de corectie,il puteti calcula dvs.in noiembrie 2020 in baza datelor furnizate de Institut Statistica.Conform legii, indicele de corectie in 2021, nu ar trebui sa fie mai mic decat 2020, cel mult il pot mentine la nivelul lui 2020, dar nu se stie daca nu modifica legislatia prin bugetul pe 2021.Succes.


"Multumesc mult pentru raspuns, d-na Elena. Inteleg ca ati cerut pensie anticipata in 2019 si probabil ati anulat cererea si ati iesit la varsta in 2020, pentru ca e mai mare coeficientul de corectie. M-ar interesa daca ati urmat exact acest scenariu si daca ati avut greutati la Casa de pensii cu retragerea cererii in termenul legal.
Stiu cum sa calculez indicele pentru 2021 dar la noi nu este cat rezulta din calcul ci cat calculeaza cei ce castiga alegerile."
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1