Subiect "calcul punctaj" Deschis de Cornelia la data: 09/23/2020 7:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj
Scris de: Cornelia la data: 09/23/2020 7:59am
Gen:F
Data nasterii:10.01.219
Stagiul de cotizare:31ani 11 luni 28 zile
Alte date:
Intrebare:La intrarea în pensie invaliditate gr.2 am primit un punctaj. Acum la trecerea la pensie pentru limită de vârstă s-a scăzut punctajul aferent stagiului potențial, pensia reducâdu-se foarte mult. Există vreo lege prin care nu se ia în considerare acest punctaj aferent stagiului potențial la calculul pensiei pentru limită de vârstă?
Re: calcul punctaj
Scris de: GicaH la data: 09/23/2020 8:33am
Cornelia :
Gen:F
Data nasterii:10.01.219
Stagiul de cotizare:31ani 11 luni 28 zile
Alte date:
Intrebare:La intrarea în pensie invaliditate gr.2 am primit un punctaj. Acum la trecerea la pensie pentru limită de vârstă s-a scăzut punctajul aferent stagiului potențial, pensia reducâdu-se foarte mult. Există vreo lege prin care nu se ia în considerare acest punctaj aferent stagiului potențial la calculul pensiei pentru limită de vârstă?


Pentru perioada viitoare de pensie invaliditate se pune un punctaj potențial, iar la iesirea la pensie limita de varsta se recalculează punctajul cu valorile pensiei pentru perioada de pensie invaliditate. Din aceasta cauza punctajul scade, de asemenea și cuantumul pensiei.
Dar pensia pe care va trebui sa o primiți vafi in cuantumul cel mai avantajos pentru dumneavoastră, conform art. 107 din legea pensiilor nr. 263/2010.
Re: calcul punctaj
Scris de: Cornelia la data: 09/23/2020 8:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc
Re: calcul punctaj
Scris de: la pensie la data: 09/23/2020 9:08am
In legislatia pensiilor nu se prevede in mod precis ca la pensia pentru limita de varsta nu se ia in calcul punctajul acordat pentru stagiul potential la pensia de invaliditate ci prin modul de calcul al pensiilor se prevede :
1 La calculul punctajului pensiei de invaliditate se cumuleaza punctajul realizat in perioada lucrata la care se adauga un punctaj pentru stagiul potential in functie de gradul de invaliditate.
2 La calculul punctajului pensiei pentru limita de varsta nu se mai prevede stagiu potential si pentru punctajul acesteea se cumuleaza punctajul realizat in perioada lucrata la care se adauga un punctaj pentru perioada pensiei de invaliditate lunduse la calculul punctajului lunar valoarea pensiei de invaliditate primite.

Domnul Gica are dreptate in privinta acordarii cuantumului cel mai avantajos insa sa faceti diferenta ca se pastreaza numai valoarea pensiei nu punctajul cel mai avantajos si astfel pensia dv va ramane constanta o perioada de timp pana punctajul calculat pentru pensia pentru limita de varsta inmultit cu valoarea punctului de pensie devine mai mare decat pensia pe care o primiti.
Re: calcul punctaj
Scris de: GicaH la data: 09/23/2020 11:34am
GicaH :
Cornelia :
Gen:F
Data nasterii:10.01.219
Stagiul de cotizare:31ani 11 luni 28 zile
Alte date:
Intrebare:La intrarea în pensie invaliditate gr.2 am primit un punctaj. Acum la trecerea la pensie pentru limită de vârstă s-a scăzut punctajul aferent stagiului potențial, pensia reducâdu-se foarte mult. Există vreo lege prin care nu se ia în considerare acest punctaj aferent stagiului potențial la calculul pensiei pentru limită de vârstă?


Pentru perioada viitoare de pensie invaliditate se pune un punctaj potențial, iar la iesirea la pensie limita de varsta se recalculează punctajul cu valorile pensiei pentru perioada de pensie invaliditate. Din aceasta cauza punctajul scade, de asemenea și cuantumul pensiei.
Dar pensia pe care va trebui sa o primiți vafi in cuantumul cel mai avantajos pentru dumneavoastră, conform art. 107 din legea pensiilor nr. 263/2010.

Scuze, am scris greșit, era vorba de art 82(2) din legea 263/2010.
Re: calcul punctaj
Scris de: Cornelia la data: 09/23/2020 11:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc
Re: calcul punctaj
Scris de: Cornelia la data: 09/23/2020 11:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1