Subiect "Recunoastere grupa II" Deschis de Cerban Adrian la data: 09/23/2020 11:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recunoastere grupa II
Scris de: Cerban Adrian la data: 09/23/2020 11:20am
Gen:Masculin
Data nasterii:13.10.1956
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare:Am stagiu de cotizare de 2 ani si 11 luni de grupa II, intre 20.01.1994 si 01.01.1997. Acest lucru imi reduce varsta de pensionare cu 8 luni, de la 65 ani la 64 ani si 4 luni.Am grupa II consemnata in Carnetul de munca pe acea perioada.Intrebarea mea este daca este suficient pentru Casa de pensii sau ma vor pune sa umblu dupa alte adeverinte.
In cazul ca m-as pensiona anticipat partial (indeplinesc daja conditiile legale), cred ca penalizarea va curge pana la implinirea varstei de 64 ani si 4 luni , nu pana la 65 ani.Va rog sa-mi confirmati!
Re: Recunoastere grupa II
Scris de: la pensie la data: 09/23/2020 12:58pm
Recunoasterea stagiului de cotizatie lucrat in grupa de muncamentionata in carnetul de munca depinde de informatiile inscrise in acesta. Pentru a fi sigur ca va fi recunoscut va recomandam sa cereti adeverinta de la angajator care sa fie conform modelului din anexa 14 a Normelor de aplicare ale legii pensiilor 263/2010.
Re: Recunoastere grupa II
Scris de: Cerban Adrian la data: 09/23/2020 1:59pm
la pensie :
Recunoasterea stagiului de cotizatie lucrat in grupa de muncamentionata in carnetul de munca depinde de informatiile inscrise in acesta. Pentru a fi sigur ca va fi recunoscut va recomandam sa cereti adeverinta de la angajator care sa fie conform modelului din anexa 14 a Normelor de aplicare ale legii pensiilor 263/2010.


"Menționez ca pe contul meu on line de la CNPP în fișierul Informații din carnetul de munca, apare validata acea perioada ca fiind de grupa II. Sper ca în aceste condiții nu voi avea surprize neplăcute pentru ca angajatorul nu mai exista iar arhiva a dispărut. Ma întreb dacă înscrisurile din Carnetul de munca nu sunt recunoscute, atunci la ce mai folosește și se mai cere la dosar. "
Re: Recunoastere grupa II
Scris de: la pensie la data: 09/24/2020 2:39am
V-am explicat in raspunsul anterior ca pentru a fi recunoscut stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, inscris in carnetul de munca, inscrisul trebuie sa contina unele informatii minim necesare.
In cazul dv daca spuneti ca in contul dv apare validata perioada inscrisa in carnetul de munca inseamna ca inscrisul din carnetul de munca a fost suficient pentru validare si nu mai este necesara adeverinta.
Re: Recunoastere grupa II
Scris de: Cerban Adrian la data: 09/24/2020 9:56am
la pensie :
V-am explicat in raspunsul anterior ca pentru a fi recunoscut stagiul de cotizare lucrat in grupa de munca, inscris in carnetul de munca, inscrisul trebuie sa contina unele informatii minim necesare.
In cazul dv daca spuneti ca in contul dv apare validata perioada inscrisa in carnetul de munca inseamna ca inscrisul din carnetul de munca a fost suficient pentru validare si nu mai este necesara adeverinta.


" Uitasem sa mentionez de la inceput ca perioada respectiva este validata in contul CNPP ca grupa II, dar acum m-ati linistit cu raspunsul dv., in care am deplina incredere datorita expertizei pe care o aveti.
Multumesc mult pentru raspuns si va felicit pentru ajutorul pe care il acordati tuturor ! "
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1