Subiect "recalculare" Deschis de anghel monica la data: 09/23/2020 4:46pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare
Scris de: anghel monica la data: 09/23/2020 4:46pm
Gen:feminin
Data nasterii:20.02.1962
Stagiul de cotizare:33 ani si 9 luni
Alte date:studii superioare durata 4 ani
Intrebare:
m am pensionat anticipat partial , cu penalizare 23% in data de 13.02.2020, la varsta de 58 ani , la acel moment virsta standard e pensionare fiind de 62 ani si 2 luni.
incepand cu luna septembrie 2020 localitatea de domiciliu a fost introdusa la art 65 alin 5 , respectiv cu reducerea varstei standard cu 2 ani .
In cazul meu , pot solicita reducerea varstei standard de pensionare de la 62 ani si 2 luni la 60 ani ?
Pot solicita recalcularea pensiei prin adaugarea contributiei aferenta lichidarii lunii februarie 2020?
Re: recalculare
Scris de: la pensie la data: 09/24/2020 3:29am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 20 aprilie 2024 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 6 luni.
Daca ati optat pentru pensie anticipata, diminuata, conform actualei legislatii a pensiilor nu mai beneficiati de pensie anticipata partiala nediminuata pentru faptul ca ati avut domiciliul in o localitate cu poluare remanenta si deci pensia dv nu se recalculeaza nici pentru stagiul lucrat dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala, diminuata, si nici pentru recalcularea procentului de diminuare.
Este prevazut ca incepand cu 01 septembrie 2021 sa intre in vigoare o noua lege a pensiilor 127/2019 ale carei prevederi in privinta celor care au locuit 30 ani in o localitate cu poluare remanenta se modifica astfel :
- Cei care au locuit 30 ani in o localitate cu poluare remanenta beneficiaza de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare cu 2 ani, in cazul dv in data de 20 aprilie 2022
- Lista localitatilor cu poluare remanenta va fi revizuita.
- Normele de aplicare ale acestei legi nu au fost elaborate si nu va putem preciza daca la intrarea in vigoare a acestei legi veti beneficia de recalcularea procentului de diminuare a pensiei actuale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1