Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de dumitrescu cristian la data: 09/24/2020 12:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: dumitrescu cristian la data: 09/24/2020 12:45pm
Gen: M
Data nasterii: 19.06.1957
Stagiul de cotizare: 35 ani si 15 zile
Alte date:
nu am lucrat in grupa I sau II de munca,
4 ani facultate, armata 9 luni
Intrebare:
1. cand pot iesi la pensie anticipata partiala?
2. care este procentul de diminuare?
3. cum se procedeaza cu veniturile realizate in cele 45 de zile scurse intre data depunerii cererii si primirea deciziei, in conditiile in care eu voi continua activitatea in baza actualului CIM?
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: dumitrescu cristian la data: 09/24/2020 2:53pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date: in completarea mesajului initial as dori sa mai pun urmtoarele intrebari
Intrebare:
1. pot cumpara vechime pentru 3 ani pentru perioada 1997 - 2001?
2. care ar fi costul acestei contributii?
3. daca pot cumpara vechimea de 3 ani, aceasta se va lua in considerare la pensia anticipata partiala prin adaugarea la cei 35 de ani, in felul acesta diminuandu-se si procentul de penalizare?
cu multumiri
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 09/25/2020 2:12am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 19 iunie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca depuneti dosarul de pensiei anticipata partiala in data de 19 octombrie 2020 diminurea pensiei anticipate partiale va fi de 10 %.
Daca dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala continuati sa lucrati o perioada, aceasta va fi luata in calculul punctajului pensiei la varsta standard de pensionare cand veti trece la pensia pentru limita de varsta.
Actuala legislatie nu permite cumpararea stagiului de cotizare pentru perioade trecute iar modificarea care se prevede a fi facuta permite cumpararea unei perioade de maxim 6 ani anteriori datei incheierii contractului daca nu ati realizat stagiu de cotizare in acea perioada.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: dumitrescu cristian la data: 09/25/2020 5:10am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
multumim
weekend placut
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1