Subiect "recalculare" Deschis de anghel monica la data: 09/25/2020 4:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare
Scris de: anghel monica la data: 09/25/2020 4:00pm
Gen:f
Data nasterii:20.02.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:pensie anticipata partiala incepand cu 14.02.2020;penalizare 23%
Intrebare:In vederea depunerii dosarului de pensionar angajatorul a eliberat o adeverinta cu salariul de baza si sporuri permanente ,
Avand in vedere urmtoarele ;
- in afara salariului de incadrare,la unitatea la care am lucrat beneficiam de prime de paste / craciun , fidelitate , participare la profit,pentru care nu mi s-a eliberat adeverinta decat dupa incetarea contractului de munca prin pensionare anticipata partiala
- la pensionare am beneficiat de un ajutor material incasat la lichidarea lunii febr 2020, in conditiile in care decizia de pnsionare a fost inregistrata la unitate in data de 13.02.2020
va rog sa-mi spuneti daca pot solicita si mai ales cand pot solicita recalcularea pensiei daca prezint adeverinta cu aceste venituri la casa de pensii
Re: recalculare
Scris de: GicaH la data: 09/26/2020 1:33am
anghel monica :
Gen:f
Data nasterii:20.02.1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:pensie anticipata partiala incepand cu 14.02.2020;penalizare 23%
Intrebare:In vederea depunerii dosarului de pensionar angajatorul a eliberat o adeverinta cu salariul de baza si sporuri permanente ,
Avand in vedere urmtoarele ;
- in afara salariului de incadrare,la unitatea la care am lucrat beneficiam de prime de paste / craciun , fidelitate , participare la profit,pentru care nu mi s-a eliberat adeverinta decat dupa incetarea contractului de munca prin pensionare anticipata partiala
- la pensionare am beneficiat de un ajutor material incasat la lichidarea lunii febr 2020, in conditiile in care decizia de pnsionare a fost inregistrata la unitate in data de 13.02.2020
va rog sa-mi spuneti daca pot solicita si mai ales cand pot solicita recalcularea pensiei daca prezint adeverinta cu aceste venituri la casa de pensii


Toate sporurile și premiile de după 1 aprilie 2001 sunt luate în calcul automat prin REVISAL, iar recalculare, prin introducerea în calcul a veniturilor realizate după data depunerii dosarului de pensionare pana la depunerea adeverinței cu dovada încetării activității se vor recalcula la pensionarea la limită de vârstă sau la o eventuala recalculare prin depunere de documentela CJP, sau solicitând anul viitor înainte de întrarea în vigoare a legii pensiilor 127.
Re: recalculare
Scris de: la pensie la data: 09/26/2020 7:48am
Raspunsul domnului Gica este corect dar trebuie completat cu urmatoarele :
Daca in adeverinta pe care o aveti sunt continute sume aferente perioadei anterioare datei de 01 aprilie 2001 acestea vor fi luate in calcul la recalcularea care se va face dupa intrarea in vigoare a legii noi a pensiilor 127/2019, daca depuneti aceasta adeverinta la Casa de pensii iar daca nu o depuneti vi se majoreaza automat cu 10 % punctajul realizat in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.
Re: recalculare
Scris de: anghel monica la data: 09/26/2020 10:24am
la pensie :
Raspunsul domnului Gica este corect dar trebuie completat cu urmatoarele :
Daca in adeverinta pe care o aveti sunt continute sume aferente perioadei anterioare datei de 01 aprilie 2001 acestea vor fi luate in calcul la recalcularea care se va face dupa intrarea in vigoare a legii noi a pensiilor 127/2019, daca depuneti aceasta adeverinta la Casa de pensii iar daca nu o depuneti vi se majoreaza automat cu 10 % punctajul realizat in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.

Multumesc pentru raspunsul prompt. Sa inteleg de aici ca primele incasate au fost luate in calcul la stabilirea cuantumului pensiei desi nu am prezentat adeverinta la CPJ?
Intreb deoarece nu stiu procedura de calcul a punctajului . CPJ verifica REVISAL din ficare luna sau face asta numai in caz de solicitare de revizuire ?
Re: recalculare
Scris de: GicaH la data: 09/26/2020 11:43am
anghel monica :
la pensie :
Raspunsul domnului Gica este corect dar trebuie completat cu urmatoarele :
Daca in adeverinta pe care o aveti sunt continute sume aferente perioadei anterioare datei de 01 aprilie 2001 acestea vor fi luate in calcul la recalcularea care se va face dupa intrarea in vigoare a legii noi a pensiilor 127/2019, daca depuneti aceasta adeverinta la Casa de pensii iar daca nu o depuneti vi se majoreaza automat cu 10 % punctajul realizat in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001.

Multumesc pentru raspunsul prompt. Sa inteleg de aici ca primele incasate au fost luate in calcul la stabilirea cuantumului pensiei desi nu am prezentat adeverinta la CPJ?
Intreb deoarece nu stiu procedura de calcul a punctajului . CPJ verifica REVISAL din ficare luna sau face asta numai in caz de solicitare de revizuire ?


Toate datele din REVISAL se transmit automat la CJP, asa ca aceasta calculează punctajele pe baza veniturilor lunare brute care conțin toate sporurile și primele. Deci nu este nevoie sa solicitați revizuire, eventual verificați în fisele de calcul, primite odată cu decizia de pensionare, veniturile lunare brute, dacă le știți pe cele avute.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1