Subiect "Trecerea la pensie anticipată parțială nediminuata" Deschis de Marian la data: 09/26/2020 5:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecerea la pensie anticipată parțială nediminuata
Scris de: Marian la data: 09/26/2020 5:07am
Gen:M
Data nasterii:08.10.1958
Stagiul de cotizare:40 de ani si 5 luni
Alte date:Sunt pensionat anticipat partial(penalizare 12.5%),decizie de pensionare din august 2019 si locuiesc de peste 30 de ani în municipiul Turnu Măgurele ,localitate care se gaseste pe lista localităților cu poluare remanenta.
Intrebare:Dat fiind faptul că sunt deja pensionat, as mai putea solicita la CP trecerea la pensia anticipata nediminuata.Diminuare cu 2 ani a stagiului complet de cotizare este valabilă în această speta?
Multumesc frumos!
Re: Trecerea la pensie anticipată parțială nediminuata
Scris de: la pensie la data: 09/26/2020 8:10am
Conform legislatiei pensiilor in vigoare in prezent nu este posibila trecerea de la pensie anticipata partiala, diminuata, la pensie anticipata partiala, nediminuata.
In noua lege a pensiilor 127/2019 cei care au avut domiciliul o perioada de minim 30 ani in localitati cu poluare remanenta vor beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani insa este prevazuta si o revizuire a listei cu localitatile cu poluare remanenta.
In acest caz dv aveti dreptul sa depuneti adeverinta pentru a dovedi domiciliul de minim 30 ani si sa cereti pensie pentru limita de varstadaca in data de 08 octombrie 2021 daca pana atunci intra in vigoare legea 127/2019, daca aceasta prevedere nu se modifica, iar localitatea Turnu Magurele se mentine pe lista cu localitatile cu poluare remanenta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1