Subiect "cumul reducere varsta pensionare" Deschis de Olga C la data: 09/26/2020 7:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumul reducere varsta pensionare
Scris de: Olga C la data: 09/26/2020 7:18am
Gen:F
Data nasterii:08 oct 1965
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date: Am lucrat 11 ani in conditii deosebite - grd 2
Am locuit peste 30 ani intr-un oras afectat de poluare
Intrebare:
As dori sa stiu daca se cumuleaza reducerile pentru varsta de pensionare, aferente celor doua conditii.
Pot sa cumpar vechimea la pensie de 5 ani pentru completarea stagiului de cotizare in perioada 1984-1989?
Re: cumul reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/26/2020 8:44am
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 08 august 2028 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani
Este prevazut ca incepand cu data de 01 septembrie 2021 sa intre in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 ale caror prevederi pot fi modificate atat in privinta listei localitatilor cu poluare remanenta cat si in ceiace priveste reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupa de munca conditii deosebite.
Insa intrebarea dv fiind referitor la posibilitatea cumularii celor doua reduceri ale varstei standard de pensionare, pentru stagiul lucrat in conditii deosebite si pentru faptul ca ati avut domiciliu in o localitate cu poluare remanenta, va putem preciza ca acestei legi a pensiilor nu admit cumularea, astfel ca se va aplica reducerea mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1