Subiect "reducerea varstei de pensionare in baza Legii 163 din 2020 si Legea 207 din 2020" Deschis de ganea georgeta la data: 09/27/2020 11:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei de pensionare in baza Legii 163 din 2020 si Legea 207 din 2020
Scris de: ganea georgeta la data: 09/27/2020 11:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua.
Va rog o precizare si anume daca se reduce varsta de pensionare pentru orice tip de pensie sau doar in cazul pensiei anticipate partiala.Eu am inteles ca daca o persoana se pensioneaza anticipat partial, penalizarea se opreste cu 2 ani inainte de implinirea varstei stadard de pensionare.Daca o persoana indeplineste conditiile de pensionare cu reducerea varstei pentru lucru in conditii de grupe de munca, deosebite sau speciale beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani inainte.In concluzie reducerea varstei se face fata de 63 de ani sau fata de varsta standard de pensionare.Va multumesc!
Re: reducerea varstei de pensionare in baza Legii 163 din 2020 si Legea 207 din 2020
Scris de: GicaH la data: 09/27/2020 12:27pm
ganea georgeta :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua.
Va rog o precizare si anume daca se reduce varsta de pensionare pentru orice tip de pensie sau doar in cazul pensiei anticipate partiala.Eu am inteles ca daca o persoana se pensioneaza anticipat partial, penalizarea se opreste cu 2 ani inainte de implinirea varstei stadard de pensionare.Daca o persoana indeplineste conditiile de pensionare cu reducerea varstei pentru lucru in conditii de grupe de munca, deosebite sau speciale beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani inainte.In concluzie reducerea varstei se face fata de 63 de ani sau fata de varsta standard de pensionare.Va multumesc!



Daca ați citit răspunsurile și comentariile de pana acum la acest subiect, cred ca ati observat ca reducerile nu se cumulează, ci se acorda cea mai mare.
Re: reducerea varstei de pensionare in baza Legii 163 din 2020 si Legea 207 din 2020
Scris de: la pensie la data: 09/28/2020 6:23am
Domnul Gica are dreptate, actuala legislatie prevede ca cei care au avut domiciliul de minim 30 ani in localitatile cu poluare remanenta primeasc pensie anticipata partiala, nediminuata, cu anticipare de 2 ani, fata de varsta standard de pensionare. Aceasta anticipare nu se poate cumula cu o alta anticipare sau reducere a varstei standard de pensionare si daca ati optat pentru pensie anticipata partiala, diminuata, cu o anticipare mai mare de 2 ani diminuarea acesteea se aplica pana la varsta standard de pensionare cand veti primi pensie pentru limita de varsta.
Dar, exista un dar, daca incepand cu data de 01 septembrie 2021 intra in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 pensia acordata celor care au avut domiciliul minim 30 ani in zonele cu poluare remanenta se numeste pensie pentru limita de varsta si se acorda cu reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani, dar se face si o revizuire a listei localitatilor cu poluare remanenta.
In aceste conditii daca ati optat pentru pensie anticipata partiala, diminuata, cu o diminuare mai mare de 5 ani conform legii pensiilor 263/2010, daca realizati o varsta mai mica cu 2 ani fata de varsta standard de pensionare dupa 01 septembrie 2021 beneficiati de pensie pentru limita de varsta care nu mai este diminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1