Subiect "VIRSTA DE PENSIONARE" Deschis de VOINEA CONSTANTIN la data: 09/28/2020 2:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
VIRSTA DE PENSIONARE
Scris de: VOINEA CONSTANTIN la data: 09/28/2020 2:35am
Gen:M
Data nasterii:19.12.1963
Stagiul de cotizare:37 ANI
Alte date:Lucru in grupa I munca -10ani si 5 luni ;Grupa II -5 LUNI
Intrebare:Conform datelor as putea beneficia de pensie anticipata sau pensie anticipata partiala la implinirea virstei de 60 ani ?Multumesc
Re: VIRSTA DE PENSIONARE
Scris de: la pensie la data: 09/28/2020 6:38am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 19 decembrie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Stagiul de cotizare lucrat in grupa II nu se ia in calculul stagiului de cotizare suplimentar si nici al reducerii varstei de pensionare pentruca este mai mic de un an intreg.
Pentru stagiul de 10 ani intregi lucrat in gr I de munca beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar aferent grupelor de munca de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani.adica la data de 19 decembrie 2023.
Pensia anticipata partiala, sau anticipata nu sunt avantajoase pentru dv pentruca le puteti obtine tot la varsta de 60 ani, deoarece anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Re: VIRSTA DE PENSIONARE
Scris de: GicaH la data: 09/28/2020 6:42am
VOINEA CONSTANTIN :
Gen:M
Data nasterii:19.12.1963
Stagiul de cotizare:37 ANI
Alte date:Lucru in grupa I munca -10ani si 5 luni ;Grupa II -5 LUNI
Intrebare:Conform datelor as putea beneficia de pensie anticipata sau pensie anticipata partiala la implinirea virstei de 60 ani ?Multumesc

Având în vedere data nașterii, va puteți pensiona la limită varsta la 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani. Pentru cei 10 ani lucrati in grupa 1 de munca primiți 5 ani de stagiu suplimentar, totaluzati 42 ani stagiu și primiți reducere de 5 ani la vârsta standard de pensionare la limita de varsta, astfel va puteți pensiona la împlinirea vârstei de 60 ani la limită de vârstă, adică în 19 decembrie 2023.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1