Subiect "Data depunere dosar si procent penalizare" Deschis de Adriana la data: 09/28/2020 11:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Data depunere dosar si procent penalizare
Scris de: Adriana la data: 09/28/2020 11:17am
Gen:F
Data nasterii:4 septembrie 1963
Stagiul de cotizare: lucrez din octombrie 1982
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1) Incepand cu ce luna din anul 2021 ar trebui sa imi depun dosarul pentru pensionare anticipata partiala astfel incat sa fiu sigura ca perioada de cotizare realizata peste stagiul standard complet de cotizare se va incadra la "Peste 5 ani"?
2) Care va fi procentul total de penalizare ce se va aplica pensiei pentru limita de varsta in cazul in care voi avea o perioada de cotizare de "peste 5 ani" fata de stagiul standard complet de cotizare?
Va multumesc anticipat
Re: Data depunere dosar si procent penalizare
Scris de: la pensie la data: 09/29/2020 1:29pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 4 martie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de cotizare de 33 ani si 4 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 57 ani si 6 luni adica in data de 04 martie 2021.Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Este dificil sa va precizam cand veti realiza stagiul de cotizare cu 5 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare deoarece teoretic indepliniti aceasta conditie in luna martie 2021, daca nu ati avut perioade care se scad din stagiul de cotizare, cum ar fi concediile fara plata.
Daca cereti pensie anticipata partiala, diminuata, in data de 04 martie 2021 si atunci aveti stagiul de cotizare mai mare cu 5 ani fata de stagiul complet de cotizare, diminuarea va fi de 15 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1