Subiect "limitarea salariului luat in calcul" Deschis de Daniela R la data: 09/28/2020 11:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
limitarea salariului luat in calcul
Scris de: Daniela R la data: 09/28/2020 11:27am
Gen:F
Data nasterii:11.05.1963
Stagiul de cotizare:31 ani si 5 luni
Alte date:conform OUG aprobata pe 25 sept urmeaza sa cumpar vechime in completare pina la 33 ani si 2 luni
Intrebare: Programul d-voastra de clacul tine cont de limitarile salariului luat in calculul pensiei in perioadele in care au existat aceste limitari?
Pentru cumpararea vechimii cf OUG aprobata trebuie facuta cerere direct la casa de pensii de care apartin pe baza calculelor mele sau se face o verificare prealabila la ei?
Re: limitarea salariului luat in calcul
Scris de: la pensie la data: 09/29/2020 2:10pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 4 martie 2026 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de cotizare de 33 ani si 4 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 57 ani si 6 luni adica in data de 04 martie 2021.Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Programul de calcul de pe site aplica automat limitarea salariului care se ia in calculul pensiei, asa cum explicam noi pe site la pagina de la adresa :
https://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Pentru cumpararea stagiului de cotizare conform OUG aprobate de guvern trebuie sa incheiati un contract de asigurare sociala, pe perioada trecuta, cu Casa teritoriala de pensii de care apartine domiciliul dv.
Acest contract poate fi incheiat dupa 3 zile de la publicarea ei in Monitorul Oficial.
Re: limitarea salariului luat in calcul
Scris de: Daniela R la data: 09/29/2020 3:00pm
Ceva e gresit in acest rasuns..dupa programul d-voastra si dupa data nasterii, termenul pentru limita de varsta este 10 oct 2025 si anticipat in 10 oct 2020 si stagiul necesar este de 33 ani si 2 zile.

Verificati va rog?
Re: limitarea salariului luat in calcul
Scris de: la pensie la data: 09/30/2020 2:05am
Aveti dreptate. Programul este corect. Pe acela il folosim si noi insa din cauza unei erori de tastare am dat un raspuns gresit. Va rugam sa ne iertati.
Raspunsul corect este :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 11 octombrie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de cotizare de 33 ani si 2 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 57 ani si 5 luni adica in data de 11 octombrie 2020.Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Re: limitarea salariului luat in calcul
Scris de: daniela R la data: 09/30/2020 1:30pm
Pentru cumpararea stagiului de cotizare conform OUG aprobate de guvern trebuie sa incheiati un contract de asigurare sociala, pe perioada trecuta, cu Casa teritoriala de pensii de care apartine domiciliul dv.
Acest contract poate fi incheiat dupa 3 zile de la publicarea ei in Monitorul Oficial.


Va rog sa imi spuneti daca conform acestei ordonante vechimea cumparata poate fi utilizata si pentru completarea stagiului necesar la pesionarea anticipata partiala.
Re: limitarea salariului luat in calcul
Scris de: la pensie la data: 10/01/2020 8:51am
Ordonanta de urgenta in discutie, 163/2020 a fost publicata in MO in data de 28 septembrie si in forma publicata, stagiul de cotizare cumparat conform acesteea se poate folosi numai pentru pensia pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1