Subiect "data depunere dosar" Deschis de Cirstea Felicia la data: 09/29/2020 2:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data depunere dosar
Scris de: Cirstea Felicia la data: 09/29/2020 2:15am
Gen:F
Data nasterii:16.10.1961
Stagiul de cotizare:35 ani,11 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Sunt angajata din 15.10.1984-prezent, in conditii de munca normale, 20 zile CFS si 39 zile CM pentru incapacitate temporara de munca , din care in 2016= 2 zile, 2017=28 zile si 2018=9 zile, 4 ani facultate cursuri la zi.
Vreau sa ies la pensie anticipata partiala cand depasesc stagiul de cotizare cu 4 ani, care dupa calculele mele ar fi 10.05.2021. Dosarul de pensie intentionez sa-l depun pe 17.05.2021.
As vrea sa va intreb daca este corect calculul meu. De asemenea vreau sa va intreb, daca pentru perioada CM pentru incapacitate temporara de munca se retine din 2018 CAS 25% de ce nu reprezinta stagiu de cotizare?
Multumesc anticipat pentru raspuns si pentru amabilitate.
Cu respect.
Re: data depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 09/29/2020 3:26pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 16 noiembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de cotizare de 32 ani si 4 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani intregi cu care este depasit stagiul complet de cotizare la data depunerii dosarului.
Pentru calculul stagiului de cotizare trebuie sa aveti in vedere ca cele doua tipuri de concedii sunt exprimate in zile lucratoare si transformarea din zile lucratoare in zile calendaristice o face functionarul de la Casa de pensii conform unor instructiuni pe care nu le cunoastem. Totusi dv luand in calcul 3 luni calendaristice in loc de 59 zile lucratoare credem ca este acoperitor, dar nu putem preciza ca este suficient.
In privinta concediului pentru incapacitate temporara de munca va precizam ca :
- inainte de 01 ianuarie 2005 toate concediile pentru incapacitate temporara de munca se asimileaza stagiului de cotizare indiferent de cauza producerii, se plateste CAS si se iau in calculul pensiei
- dupa data de 01 ianuarie 2005 potrivit art.49 alin (1) litera e) din legea pensiilor 263/2010 se asimileaza stagiului de cotizare concediile pentru incapacitate temporara de munca daca acesta se datoreaza unui accident de munca sau unei boli profesionale si numai in acest caz se plateste CAS si se iau in calculul pensiei.
Re: data depunere dosar
Scris de: Cirstea Felicia la data: 09/30/2020 3:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua si multumesc pentru raspunsul prompt oferit.
-am luat in calcul cele 59 zile lucratoare nu 3 luni calendaristice, de aceea am spus ca dupa calcululele mele ar fi 10.05.2021 si nu 15.05.2021;
-legat de CAS 25% retinut la CM, conform art.137, alin(1), pct.d) din Codul Fiscal actualizat in 2020, incepand cu anul 2018 se retine CAS 25% inclusiv la indemnizatii de asigurari sociale de sanatate. Nu se specifica expres ce fel de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate( accidente de munca, boli profesionale).In anul 2018, retinandu-mi CAS 25% inclusiv la CM, mi se pare o nedreptate ca aceasta perioada sa nu constituie stagiu de cotizare si in acelasi timp sa se plateasca CAS. Am obtinut adeverinta de la Casa de Pensii Arges, din care rezulta urmatoarele:
-Noiembrie 2018 -Baza de calcul a CAS = 7036 lei (la aceasta suma s-a platit CAS)
-Venit realizat = 5995 lei
-Cuantum prestatii asig. Sociale = 1041 lei
-Decembrie 2018 -Baza de calcul a CAS = 7014 lei (la aceasta suma s-a platit CAS)
-Venit realizat = 5712 lei
-Cuantum prestatii asig. Sociale = 1302 lei
Insist pe aceasta situatie pentru ca nu stiu ce baza de calcul sa iau in considerare la calculul punctului de pensie, inclusiv CM sau exclusiv CM.
Imi cer scuze pentru aceasta discutie lunga si multumesc inca o data pentru raspunsul oferit in baza prevederilor legislative si pe intelesul nostru.
Multumesc mult.
Re: data depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 10/01/2020 8:39am
Regretam ca nu putem sa va clarificam situatia chiar daca insistati, pentruca in cazul pe care il prezentati se pare ca a intervenit o nerespectare a prevederilor legale privind retinerea CAS-ului. Spunem se pare pentruca nu ati precizat nici acum cauza concediului pentru incapacitate temporara de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1