Subiect "intrebare" Deschis de Ileana la data: 09/29/2020 2:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: Ileana la data: 09/29/2020 2:27am
Gen:feminin
Data nasterii:23.09.1965
Stagiul de cotizare: 34 ani si 4 luni, total stagiu de cotizare realizat 43 ani, 4 luni si 4 zile.( deoarece am lucrat 15 ani si 9 luni in grupa I-a.)
Alte date: Am depus dosarul de pensionare si am primit decizia cu data de 18 septembrie, decizie pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta.
Intrebare:
1.Avand in vedere ca am primit decizie pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pot sa lucrez in continuare si sa cumulez pensia cu salariul?
2.In situatia in care as putea sa cumulez pensia cu salariul,sunt obligata sa anunt angajatorul ca am primit decizia de pensionare ?
3.Ce se intampla daca nu anunt angajatorul ca am primit decizia de pensionare si nu intrerup contractul de munca, lucrand in continuare , cumuland pensia cu salariul ?
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 09/29/2020 3:43pm
Admitem ca in prezent sunteti pensionata cu pensie pentru limita de varsta desi din datele prezentate nu aveati acest drept.
Avand decizie de pensie pentru limita de varsta aveti dreptul sa va angajati cu contract de munca si sa cumulati pensia cu salariul.
In Codul Muncii este prevazut ca la primirea deciziei de pensionare sa anuntati angajatorul si acesta sa va intocmeasca un nou contract de munca daca este de acord cu aceasta. Nu este prevazuta nicio masura daca nu-l anuntati si continuati sa lucrati pe vechiul contract si primiti si pensia pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1