Subiect "Pensie partial anticipata" Deschis de MARIANA la data: 09/29/2020 7:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie partial anticipata
Scris de: MARIANA la data: 09/29/2020 7:49am
Gen:F
Data nasterii:1962
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Buna ziua , in cazul meu am primit decizia de pensionare anticipata partial in data de 31.03.2020,dar nu am intrerupt activitatea si nici nu am anulat decizia .
In momentul in care voi intrerupe activitatea , institutia imi va elibera o adeverinta cu veniturile realizate pe perioada lucrata dupa emiterea deciziei de pensionare.
Intrebarea mea este , voi putea cere recalcularea valorica a pensiei anticipate, cu aceste venituri realizate ?
In speranta ca m-am facut inteleasa , va multumesc anticipat si raman in asteptarea raspunsului dvs .
Re: Pensie partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/30/2020 9:21am
In momentul cand veti intrerupe activitatea nu mai trebuie sa cereti o adeverinta cu sumele castigate dupa depunerea dosarului de pensionare deoarece angajatorul a trimis, lunar, la Casa de pensii o situatie numita REVISAL in care sunt si sumele castigate de dv pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS). In acel moment trebuie sa depuneti la Casa de pensii dovada incetarii activitatii. Pana la depunerea acestei dovezi pensia dv este suspendata iar dupa depunerea dovezii inceteaza suspendarea pensiei anticipate partial si se pune in plata, fara a fi recalculata cu sumele castigate dupa depunerea dosarului de pensie. Aceste sume vor fi luate in calculul pensiei la data indeplinirii conditiilor pentru pensie pentru limita de varsta.
Re: Pensie partial anticipata
Scris de: MARIANA la data: 10/01/2020 1:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc frumos pentru raspuns
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1