Subiect "cumparare vechime" Deschis de Becheanu Lucian la data: 09/29/2020 10:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumparare vechime
Scris de: Becheanu Lucian la data: 09/29/2020 10:42am
Gen:M
Data nasterii: 21 octombrie 1956
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:A facut ASE la zi, 5 ani.
Intrebare:Sotul meu va iesi la pensie anul viitor la 65 ani , are o vechime de 37 acum la 1 octombrie 2020 din care din pacate lipsesc 2 ani respectiv intre iulie 2004 si iunie 2006. Are si facultate de ASE facuta de 5 ani la zi.Doresc sa stiu daca, avand vechimea de 35 ani, adica cei 37 minus cei 2 ani lipsa, mai este necesar sa cumparam vechime ? Si daca da,la cat se ridica cheltuiala aceasta,adica la ce ne raportam ? la venitul de atunci sau de acum. Multumim frumos
Re: cumparare vechime
Scris de: la pensie la data: 09/30/2020 9:35am
La implinirea varstei standard de pensionare de 65 ani sotul dv are dreptul la pensie pentru limita de varsta fara sa mai fie necesara completarea stagiului de cotizare pentruca aceasta pensie se acorda celor care au realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani, luandu-se in calcul si stagiul de cotizare asimilat pentru studiile universitare.
In cazul sotului nu este recomandata nici cumpararea de stagiu in vederea cresterii punctajului de pensie pentruca avamtajul nu justifica pretul pe care trebuie sa-l plateasca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1