Subiect "Vechime pensie" Deschis de Manuela Balan la data: 09/29/2020 11:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Vechime pensie
Scris de: Manuela Balan la data: 09/29/2020 11:27am
Intrebare: Prima mea angajare a fost in sept 1980, lucrand la acest loc de munca pana in martie 1981. Apoi m-am angajat in alta parte unde am lucrat 2 ani. Cand am plecat de aici, reintorcandu-ma la primul loc de munca mi-au fost inmanate 2 carti de munca, spunandu-mi ca pe pe prima o ratacisera, drept pentru care au facut alta. Intre timp cineva a gasit-o si am plecat de acolo cu 2 carti de munca. Evident ca toate angajarile au decurs pe a doua carte de munca. Intrebarea mea este daca la dosarul de pensionare pot duce si prima carte unde am 6 luni lucrate
Re: Vechime pensie
Scris de: la pensie la data: 09/30/2020 12:51pm
Daca este intocmit corect primul carnet de munca puteti sa atasati dosarului de pensie amandoua carnetele de munca si astfel va fi luat in calcul si stagiul lucrat initial.
O problema poate aparea in cazul in care scanarea s-a facut numai la cel de al doilea carnet de munca. Din aceasta cauza va sfatuim ca inainte de depunerea dosarului de pensie sa mergeti la Casa de pensii de care apartine domiciliul dv, sa le explicati situatia si sa cereti sa fie scanat si primul carnet de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1