Subiect "Trecere de la PAP la PLV" Deschis de Adrian Victor Petrescu la data: 10/13/2020 2:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere de la PAP la PLV
Scris de: Adrian Victor Petrescu la data: 10/13/2020 2:13pm
Gen:masculin
Data nasterii:11.12.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Beneficiez de pensie anticipata partiala. Tinand cont de faptul ca indeplinesc varsta de de 65 ani la 11. decembrie a.c. as vrea sa stiu de la ce data primesc pensia nediminuata (de la 1 decembrie 2020, de la 1 ianuarie 2021, sau se calculeaza cumva diminuata pana la 11 decembrie si recalculata de la 11 dec. 2020).
Va mai deranjez cu o intrebare legata de noua lege: la dosarul de pensionare anticipata am depus o adeverinta de la angajator care cuprindea numeroase venituri (anterioare datei de aprilie 2001) care nu au fost luate in calcul ("valorificate") la decizia de pensionare (sporuri nepermanente, prime, bonusuri, etc). Va fi nevoie sa depun din nou aceasta adeverinta pentru recalcularea conform noii legi?
Re: Trecere de la PAP la PLV
Scris de: la pensie la data: 10/14/2020 2:47pm
Calculul pensiei dv in luna decembrie se va face pentru primele 10 zile cu pensia diminuata si pentru restul zilelor din luna cu pensia nediminuata.
Nu va putem da un raspuns sigur la a doua intrebare deoarece Casa de pensii nu a anuntat ca se pot depune astfel de adeverinte. Noi credem ca normal aceasta adeverinta se afla la dosarul dv de pensie si va fi folosita atunci cand va incepe recalcularea pensiilor conform noii legi a pensiilor 127/2019.
Re: Trecere de la PAP la PLV
Scris de: Adrian la data: 10/14/2020 4:28pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Vă mulțumesc mult pentru clarificari!
Re: Trecere de la PAP la PLV
Scris de: Adrian Petrescu la data: 12/12/2020 6:44pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Se pare ca ceva nu a functionat. Pensia primita pentru luna decembrie (pe 11 am implinit 65 de ani) este aceeasi pensie anticipata partial. Cum pot corecta situatia, trebuie sa ma adresez Casei de pensii sector 2, fizic?
Re: Trecere de la PAP la PLV
Scris de: la pensie la data: 12/13/2020 11:26am
Trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta este prevazut, in lege, sa se faca automat fara cerere insa aceasta trecere nu se aplica chiar din luna in care se deschide dreptul la pensie pentru limita de varsta ci are acelasi regim cu acordarea celorlalte pensii, adica se pune in plata dupa cca 2-3 luni. Deci in mod normal ar trebui sa mai asteptati 1-2 luni si daca nu se opereaza modificarea interveniti cu o cerere la Casa de pensii de care apartineti, fizic, prin posta (cu adeverire de primire ) sau prin email.
Daca doriti puteti face interventia imediat.
Re: Trecere de la PAP la PLV
Scris de: Adrian Petrescu la data: 12/13/2020 11:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru lamuriri, am si primit reaspunsul la solicitarea pe mail:
"Dosarul dvs , va intra intr-un proces de calcul , dupa care se va emite o alta decizie si abia apoi va vin drepturile stabilite in decizia nou , de cand indepliniti conditia."
Re: Trecere de la PAP la PLV
Scris de: Adrian Victor Petrescu la data: 04/12/2021 8:33am
la pensie :
Trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta este prevazut, in lege, sa se faca automat fara cerere insa aceasta trecere nu se aplica chiar din luna in care se deschide dreptul la pensie pentru limita de varsta ci are acelasi regim cu acordarea celorlalte pensii, adica se pune in plata dupa cca 2-3 luni. Deci in mod normal ar trebui sa mai asteptati 1-2 luni si daca nu se opereaza modificarea interveniti cu o cerere la Casa de pensii de care apartineti, fizic, prin posta (cu adeverire de primire ) sau prin email.
Daca doriti puteti face interventia imediat.


Au trecut 4 luni de la indeplinirea conditiei de PLV si 2 luni de la emiterea unei decizii pentru PLV (din 11.02) totusi primesc pensia diminuata PAP (inclusiv cea pe luna curenta - aprilie). La e-mail-uri mi se raspunde ca se va face punerea in plata, dar nu se avanseaza niciun termen. E normal sa dureze atat de mult (daca PLV nu a venit luna aceasta probabil ca va veni in mai sau chiar mai tarziu)??? Sa ma duc la Casa de pensii, sau ce ma sfatuiti? (mail am trimis din nou). Multumesc.
Re: Trecere de la PAP la PLV
Scris de: la pensie la data: 04/12/2021 12:55pm
Evident ca nu este normal. Prevederea legala este ca decizia pentru limita de varsta sa fie pusa in plata incepand cu luna urmatoare celei in care a fost emisa decizia. Nerespectarea acestei prevederi se datoraeaza birocratiei si pentru aceasta nu exista remediu.
Incercati sa obtineti audienta la conducerea Casei de pensii si daca nu este posibila va ramane o singura cale legala, aceea a deschiderii unei actiuni in justitie (la tribunal).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1