Subiect "la ce varsta ma pot pensiona" Deschis de chircusi camelia la data: 10/21/2020 7:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
la ce varsta ma pot pensiona
Scris de: chircusi camelia la data: 10/21/2020 7:20am
Gen:feminin
Data nasterii:01.01.1961
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:am nascut si crescut 3 copiii
Intrebare: cand ma pot pensiona dar sa am si drept de munca
Re: la ce varsta ma pot pensiona
Scris de: GicaH la data: 10/21/2020 12:10pm
chircusi camelia :
Gen:feminin
Data nasterii:01.01.1961
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:am nascut si crescut 3 copiii
Intrebare: cand ma pot pensiona dar sa am si drept de munca


32 62 2023
Ca să puteți lucra și sa fiți și pensionara trebuie sa aveți pensie limita de varsta, la care aveți dreptul după 1 ianuarie 2023, la împlinirea vârstei de 62 ani, cu stagiu complet de cotizare de 32 ani. Pentru reducerea varstei de pensionare, noua lege a pensiilor prevede reducerea varstei de pensionare la limita de vârsta pentru mamele ce au născut și crescut 3 copii după 01 septembrie 2021, lege care nu se știe încă în ce fel va fi aplicata, normele de aplicare nefiind redactate pana acum.
Re: la ce varsta ma pot pensiona
Scris de: GicaH la data: 10/21/2020 12:11pm
chircusi camelia :
Gen:feminin
Data nasterii:01.01.1961
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:am nascut si crescut 3 copiii
Intrebare: cand ma pot pensiona dar sa am si drept de munca



Ca să puteți lucra și sa fiți și pensionara trebuie sa aveți pensie limita de varsta, la care aveți dreptul după 1 ianuarie 2023, la împlinirea vârstei de 62 ani, cu stagiu complet de cotizare de 32 ani. Pentru reducerea varstei de pensionare, noua lege a pensiilor prevede reducerea varstei de pensionare la limita de vârsta pentru mamele ce au născut și crescut 3 copii după 01 septembrie 2021, lege care nu se știe încă în ce fel va fi aplicata, normele de aplicare nefiind redactate pana acum.
Re: la ce varsta ma pot pensiona
Scris de: la pensie la data: 10/25/2020 10:50am
Raspunsul domnului Gica este corect.
Conform actualei legi a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 01 ianuarie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si ceresterea unui anumit numar de copii
Este prevazut ca incepand cu data de 01 septembrie 2021 sa intre in vigoare noua lege a pensiilor 127/2019 care acorda o reducere cu 6 ani a varstei standard de pensionare (in cazul dv 62 ani) pentru femeile care au nascut si crescut 3 copii pana la 16 ani daca au un stagiu de cotizare de minim 15 ani. Deci la intrarea in vigoare a acestei legi beneficiati de pensie pentru limita de varsta daca ati crescut copiii pana la 16 ani si prevederile acestei legi nu se modifica pana la intrarea ei in vigoare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1