Subiect "Pensionare anticipata partiala" Deschis de OCTAVIAN la data: 10/21/2020 4:25pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare anticipata partiala
Scris de: OCTAVIAN la data: 10/21/2020 4:25pm
Gen:M
Data nasterii:9.07.1957
Stagiul de cotizare:1.10.1982 pana in prezent(lucrez)
Alte date:
-Facultate 5ani+ armata 9luni;
-Am lucrat Gr.I : 2 luni(100%) + 2 ani si 11 luni (85%)
Mentionez ca angajatorul, in adeverinta eliberata a declarat ca activitatea a fost in gr.I dar nu "conditii speciale".De aceea putem echivala acea perioada cu gr.II?
In aceasta situatie reducerea varstei de pensionare ar fi de 8 luni,adica as putea depune dosarul in data de 9.11.2021(pentru limita de varsta).

Intrebare:

Avand in vedere cele de mai sus si faptul ca punctajul total(conf. programului dumneavoastra) este de ~61 puncte
(fara facultate si armata), apelez la competenta si amabilitatea dumneavoastra pentru a-mi spune ce diferenta ar fi intre valoarea pensiilor daca as depune dosarul in data de 9.11.2020 sau 9.11.2021.

Consideram aceeasi valoare a punctului de pensie:1442 lei.
Cat este penalizarea in acest caz.?
Re: Pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/26/2020 8:24am
Nu trebuie ca angajatorul sa mentioneze echivalarea stagiului de cotizare in grupa II de munca .
In cazul dv se calculeaza stagiul efectiv lucrat in grupa I luand in calcul procentul lucrat in grupa si rezultand un stagiu efectiv lucrat in grupa I de 2 ani si 7 luni, cei 2 ani intregi se echivaleaza cu grupa conditii speciale
Pentru stagiul de 2 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in data de 09 iulie 2022.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca depuneti dosarul de pensiei anticipata partiala in data de 09 noiembrie 2020 diminurea pensiei anticipate partiale va fi de 7 % , iar daca depuneti dosarul de pensiei anticipata partiala in data de 09noiembrie 2022 si lucrati pana atunci diminurea pensiei anticipate partiale va fi de 2,40 %.
Nu putem face calculul valoric al pensiei pentruca ne lipsesc mai multe date.

Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
- Pe perioada lucrata in grupa I de munca nu asimilati grupa ci selectati " grupa I"
- Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre octombrie 1985 - septembrie 1987 3 %
Intre octombrie 1987 - martie 1992 6 %
Re: Pensionare anticipata partiala-completare
Scris de: OCTAVIAN la data: 10/26/2020 4:12pm
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.

As dori sa-mi clarificati, daca se poate, urmatoarea formulare din adeverinta angajatorului la care am fost incadrat in gupa I de munca:"Locul de munca nu se incadreaza in conditii speciale de munca conform anexa 2
din Legea263/2010".
De aceea, eu am presupus ca in cel mai rau caz pot fi incadrat in gr.II.(cu reducere 8luni).

In concluzie, as putea depune dosarul pentru pensionare la limita de varsta la data de 9.07.2021(reducere 1an).?

Din punctul dumneavoastra de vedere ar fi mai avantajoasa aceasta optiune sau depunerea dosarului dupa data de 1.09.2021,cand,teoretic ar intra in vigoare noua lege a pensiilor.?

Multumesc pentru rabdare si intelegere.












la pensie :
Nu trebuie ca angajatorul sa mentioneze echivalarea stagiului de cotizare in grupa II de munca .
In cazul dv se calculeaza stagiul efectiv lucrat in grupa I luand in calcul procentul lucrat in grupa si rezultand un stagiu efectiv lucrat in grupa I de 2 ani si 7 luni, cei 2 ani intregi se echivaleaza cu grupa conditii speciale
Pentru stagiul de 2 ani lucrat in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani adica in data de 09 iulie 2022.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului. Daca depuneti dosarul de pensiei anticipata partiala in data de 09 noiembrie 2020 diminurea pensiei anticipate partiale va fi de 7 % , iar daca depuneti dosarul de pensiei anticipata partiala in data de 09noiembrie 2022 si lucrati pana atunci diminurea pensiei anticipate partiale va fi de 2,40 %.
Nu putem face calculul valoric al pensiei pentruca ne lipsesc mai multe date.

Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
- Pe perioada lucrata in grupa I de munca nu asimilati grupa ci selectati " grupa I"
- Nu ati introdus sporul de vechime inainte de 01 aprilie 1992, care se acorda automat asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa de mai jos:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre octombrie 1985 - septembrie 1987 3 %
Intre octombrie 1987 - martie 1992 6 %
Re: Pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/29/2020 2:47pm
Pentru ca sa intelegeti aceasta formulare din adeverinta dv cu stagiul de cotizare in grupa I de munca trebuie sa facem putina istorie.
In perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 grupele de munca au fost clasificate in 3 categorii I, II si III, grupa I avand conditiile mai grele iar grupa III fiind cea cu conditii normale de munca.
Dupa 01 aprilie 2001 odata cu intrarea in vigoare a legii 19/2000 s-a stabilit ca grupele de munca sa fie denumite conditii speciale, conditii deosebite si conditii normale si considerandu-se ca la stabilirea grupelor de munca inainte de aprilie 2001, cei care au facut aceste clasificari, au fost prea indulgenti, s-a hotarat ca toate locurile de munca incadrate in gr I si II de munca sa fie asimilate cu conditii deosebite si sa se acorde reducerea varstei de pensionare conform unui tabel valabil si pentru cei care au lucrat in conditii deosebite dupa aprilie 2001.
Ulterior considerandu-se ca aceasta echivalarea a fost facuta incorect s-a emis o lege 226/2006 in care s-a stabilit ca dintre locurile de munca lucrate in grupa I inainte de aprilie 2001 o parte sa fie echivalate cu conditii speciale si au fost enumerate aceste locuri de munca in anexa I a acestei legi ca activitate si in anexa 2 ca societate. Restul locurilor de munca de grupa I nenominalizate in aceasta lege au fost echivalate cu grupa conditii deosebite. Deci locul dv de munca a facut parte din ultima categorie care nu a fost echivalata cu grupa conditii speciale ci cu grupa conditii deosebite.
In data de 01 ianuarie 2011 legea pensiilor 19/2000 a fost inlocuita cu legea pensiilor 263/2010 si aceasta a preluat anexa 1 din legea 226/2006 in anexa 2 a sa si anexa 2 din legea 226/2006 in anexa 3 a sa.
Dar si aceasta regula a fost modificata prin legea 221/2018, care a stabilit ca toate stagiile de cotizare lucrate in grupa I lucrate inainte de aprilie 2001sa fie echivalate cu grupa conditii speciale.
Deci in cazul dv stagiul de cotizare lucrat in grupa I de munca se calculeaza cat s-a lucrat efectiv in grupa I de munca si rezulta 2 ani si 7 luni si pentru cei 2 ani intregi beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an.
In ceiace priveste alegearea intre cele doua variante de iesire la pensie in datele 09 iulie 2021 (in raspunsul anterior am scris din gresala 2022) sau 01 septembrie, din punct de vedere al calculului pensiei nu are nicio importanta si alegeti dv varianta care va convine.
Re: Pensionare anticipata partiala
Scris de: OCTAVIAN la data: 11/01/2020 9:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra deosebit de bine documentat.Acum este, in sfarsit, totul clar!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1