Subiect "Vechime pensie" Deschis de ADRIAN la data: 10/22/2020 4:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Vechime pensie
Scris de: ADRIAN la data: 10/22/2020 4:05pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,ma numesc Postoaca Adrian,sunt nascut la data de 30.04.1962 si sunt pensionar la limita de varsta din cadrul structurilor MAI,cf.Legii 223/2015,cu 12 ani vechime in cadrul MAI .In timpul perioadei cat am lucrat ca
ofiter,m-am tranferat la un moment dat la o institutie,ca civil,unde am lucrat o
perioada de aproximativ 4 ani in grupa a II-a de munca ,dupa care am revenit,tot prin transfer ca ofiter la MAI.(toate acestea sunt trecute in cartea de munca). La stabilirea pensiei mi-a fost luata in calcul doar perioada cat am lucrat ca militar.
Intrebarea mea este,cei 4 ani lucrati ca civil in grupa II de munca(la Cernavoda,in mediu radioactiv),sunt ani pierduti? Nu trebuie sa beneficiez de pensie si pentru acesti ani? Si daca da,cum se procedeaza?
Re: Vechime pensie
Scris de: la pensie la data: 10/27/2020 9:50am
In sistemul public de pensii, in care ati lucrat cei 4 ani aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 65 ani adica in data de 30 aprilie 2027, avand realizata si conditia de stagiu minim de cotizare de 15 ani.
Pentru realizarea stagiului minim de cotizare se ia in calcul perioada lucrata la Cernavoda, de 4 ani si vechimea de 12 ani din sistemul militar de pensii.
Punctajul pensiei din sistemul public de pensii se calculeaza numai pentru cei 4 ani lucrati in acest sistem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1