Subiect "Calcul pensie" Deschis de Ion la data: 10/22/2020 4:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Ion la data: 10/22/2020 4:12pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Va rog sa imi confirmati sau infirmati urmatoarele:

Daca am avut un numar de ani un venit asigurat mai mare decat câştigul salarial mediu brut (cel luat in calcul pt calculat punctajul lunar) si deci am un punctaj lunar supraunitar (peste cifra 1) pana la acest moment DAR DORESC sa cumpar vechime la salariul minim (2230 lei), teoretic, punctajul lunar pt perioada cumparata va fi subunuitar (0,x), ACEASTA INSEAMNA CA, PRIN CUMPARARE VECHIME, IMI SCADE PENSIA, SPRE DEOSEBIRE DE SITUATIA IN CARE NU AS FI CUMPARAT DELOC PENSIE?

E corecta afirmatia mea?

Practic, cumpararea de vechime e avantajoasa doar pentru cei care sunt spre pensionare si nu au stagiul complet, sau si pe acestia ii dezavantajeaza, daca e mai avantajos sa opteze pentru pensia sociala minima garantata.




Multumesc
Re: Calcul pensie
Scris de: GicaH la data: 10/23/2020 11:43am
Ion :
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Buna ziua,

Va rog sa imi confirmati sau infirmati urmatoarele:

Daca am avut un numar de ani un venit asigurat mai mare decat câştigul salarial mediu brut (cel luat in calcul pt calculat punctajul lunar) si deci am un punctaj lunar supraunitar (peste cifra 1) pana la acest moment DAR DORESC sa cumpar vechime la salariul minim (2230 lei), teoretic, punctajul lunar pt perioada cumparata va fi subunuitar (0,x), ACEASTA INSEAMNA CA, PRIN CUMPARARE VECHIME, IMI SCADE PENSIA, SPRE DEOSEBIRE DE SITUATIA IN CARE NU AS FI CUMPARAT DELOC PENSIE?

E corecta afirmatia mea?

Practic, cumpararea de vechime e avantajoasa doar pentru cei care sunt spre pensionare si nu au stagiul complet, sau si pe acestia ii dezavantajeaza, daca e mai avantajos sa opteze pentru pensia sociala minima garantata.




Multumesc



Punctajul nu poate sa scadă în cazul adăugării de stagiu de cotizare, respectiv punctaj. Punctajul total(numaratorul) se împarte la Stagiul complet de cotizare.
Însă, ar trebui sa cântăriți bine dacă se merita sa plătiți pentru a primi puncte în plus.
Re: Calcul pensie
Scris de: lapensie la data: 10/27/2020 1:43pm
Pentru domnul Ion
Aveti dreptate dar pe jumatate.
Avantajele cumpararii de stagiu de cotizare sunt urmatoarele :
- Completeaza stagiu de cotizare in vederea deschiderii dreptului la pensie. (dar nu pentru pensie anticipata)
- Completeaza venitul luat in calculul punctajului mediu al pensiei. Aceasta completare nu duce la diminuarea punctajului mediu al pensiei insa avantajul obtinut este mai mic decat depunerea acelorasi bani in contul unei banci care asigura o dobanda de cateva procente pe an si care are si avantajul de a putea recupera in intregime suma depusa.
In cazul exemplului dat de dv pentru a avea un punctaj mediu anual de 1 punct trebuie sa fie realizata suma punctajelor anuale de 35 puncte care impartite la stagiul complet de cotizare de 35 ani se realizeaza punctajul mediu de 1 punct.
Daca se cumpara un stagiu de cotizare timp de 1 an cu suma asigurata egala cu salariul minim pe economie se realizeaza un punctaj anual de cca 0,4 puncte si astfel se realizeaza suma punctajelor anuale de 35 + 0,4 = 35,4 puncte si rezulta punctajul mediu de 35,4/35 = 1,01143 puncte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1