Subiect "recalculare pensie anticipata perioada 2011-2016" Deschis de Maria la data: 10/23/2020 4:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie anticipata perioada 2011-2016
Scris de: Maria la data: 10/23/2020 4:38am
Gen:F
Data nasterii:15.04.1956
Stagiul de cotizare:33
Alte date: m-am pensionat anticipat partial in 2013. Acum sunt la pensie de varsta.
Intrebare:pot cere recalcularea pensiei cf. noii reglementari aparuta de cateva zile in MO, care spune ca pensionarii iesiti la pensie anticipata partial in per. 2011-2016 pot cere recalcularea pensiei? Multumesc
Re: recalculare pensie anticipata perioada 2011-2016
Scris de: GicaH la data: 10/23/2020 11:55am
Maria :
Gen:F
Data nasterii:15.04.1956
Stagiul de cotizare:33
Alte date: m-am pensionat anticipat partial in 2013. Acum sunt la pensie de varsta.
Intrebare:pot cere recalcularea pensiei cf. noii reglementari aparuta de cateva zile in MO, care spune ca pensionarii iesiti la pensie anticipata partial in per. 2011-2016 pot cere recalcularea pensiei? Multumesc


Nu știu sa existe un astfel de act normativ...daca dumneavoastră știți ar trebui sa ne spuneți și noua nr. și data adoptării sau a publicării în Monitorul Oficial.
Re: recalculare pensie anticipata perioada 2011-2016
Scris de: maria la data: 10/24/2020 4:20am
Raspuns: eu nu stiu vreun act normativ, doar am auzit pe 20.10.2020 la Tv (RomaniaTv )si am citit pe anumite site-uri (https://voxbiz.ro/atentie-pensionari-se-recalculeaza-aceste-pensii-cine-este-vizat-de-noua-lege.html).
"Potrivit unui act normativ apărut la începutul acestei săptămâni în Monitorul Oficial, românii care au ieșit la pensie anticipat parțial din anul 2011 și până la mijlocul anului 2016 vor putea cere recalcularea pensiilor începând de joi.

Mare atenție însă, deoarece recalculările pensiilor se vor face doar la cerere, iar dacă vor fi mărite, acestea vor fi acordate pentru viitor, nefiind vorba de nicio plată retroactivă."
Re: recalculare pensie anticipata perioada 2011-2016
Scris de: GicaH la data: 10/26/2020 7:09am
maria :
Raspuns: eu nu stiu vreun act normativ, doar am auzit pe 20.10.2020 la Tv (RomaniaTv )si am citit pe anumite site-uri (https://voxbiz.ro/atentie-pensionari-se-recalculeaza-aceste-pensii-cine-este-vizat-de-noua-lege.html).
"Potrivit unui act normativ apărut la începutul acestei săptămâni în Monitorul Oficial, românii care au ieșit la pensie anticipat parțial din anul 2011 și până la mijlocul anului 2016 vor putea cere recalcularea pensiilor începând de joi.

Mare atenție însă, deoarece recalculările pensiilor se vor face doar la cerere, iar dacă vor fi mărite, acestea vor fi acordate pentru viitor, nefiind vorba de nicio plată retroactivă."



Părerea mea este ca sunt doar vorbe și sa nu va luați după ele, decât dacă dau deții, de exemplu nr. deciziei, hotărârii de guvern, etc.
Re: recalculare pensie anticipata perioada 2011-2016
Scris de: la pensie la data: 10/27/2020 2:54pm
Sfatul nostru este sa nu luati in seama tot ce se spune la televizor pe anumite canale, care doresc sa-si sporeasca audienta prin luarea in discutie a unor reglementari vechi care de cele mai multe ori induc in eroare telespectatorii. In cazul dv este vorba de modificarea art 65 alin (4) din legea 263/2010 care a modificat modul de calcul al diminuarii pensiei anticipate partiale care inainte de modificare era de maxim 45 % si dupa modificare a fost de maxim 30 %,
Aceasta diminuare s-a aplicat numai pensiilor care au fost stabilite dupa 14 iulie 2016 fara a da dreptul recalcularii diminuarii pensiilor anticipate partiale acordate inainte de 14 iulie 2016
Aceasta discriminare a fost eliminata prin legea 126/23 noiembrie 2017 care a introdus noi aliniate la acest articol care acorda dreptul celor care s-au pensionat in perioada 01 ianuarie 2011 - 13 iulie 2016 sa ceara recalcularea diminuarii pensiei anticipate partiale, dar diminuarea recalculata se aplica numai de la data depunerii cererii iar cei care iesisera deja la pensie pentru limita de varsta nu mai puteau cere recalcularea diminuarii pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1